"Intruz" i "Czarodziejska góra" w San Sebastian

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcje „Intruz” w reżyserii Magnusa von Horna i „Czarodziejska góra” w reżyserii Ancy Damian zostaną pokazane w ramach sekcji Zabaltegi na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.

Dwie koprodukcje z polskim udziałem w sekcji Zabaltegi

W tym roku w ramach pozakonkursowej sekcji Zabaltegi 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian – prezentującej najciekawsze, nowe produkcje – zostaną pokazane dwie koprodukcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Intruz” w reżyserii Magnusa von Horna oraz „Czarodziejska góra” w reżyserii Ancy Damian. W ramach sekcji widzowie zobaczą 24 produkcje z całego świata.

W poprzednich latach w ramach tej sekcji widzowie festiwalu oglądali takie polskie produkcje jak m.in. „Drogówka” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (2013) oraz „Chrzest” w reżyserii Marcina Wrony (2010).

„Intruz”

fot. materiały prasowe

John wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. John nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, postanawia się z nią zmierzyć.

Debiut ze wsparciem PISF

Producentami filmu są Mariusz Włodarski (Lava Films) oraz Madeleine Ekman (Zentropa International Sweden), koproducentami Cinema Defacto (Francja), Opus Film (Polska) oraz Film I Vast (Szwecja). W filmie występują m.in. Ulrik Munther, Mats Blomgren, Alexander Nordgren i Wiesław Komasa. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal.

„Intruz” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Szwedzki Instytut Filmowy, CNC oraz Eurimages. Film wejdzie do polskich kin jesienią 2015 roku. Polskim dystrybutorem obrazu jest Gutek Film. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest TrustNordisk.

Światowa premiera filmu „Intruz” odbyła się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight). Film był prezentowany również m.in. na MFF w Karlowych Warach w sekcji Another View.

„Czarodziejska góra”

fot. materiały prasowe

Polsko-francusko-rumuński animowany film dokumentalny Ancy Damian „Czarodziejska góra” prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Bohater tego dokumentu był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szaha Massuda.

Producentem filmu jest firma Aparte Films, koproducentami Filmograf, SMF Arizona Productions, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską, KFF, CNC Francja, CNC Rumunia i HBO Rumunia.

Wyróżnienie w Karlowych Warach

Światowa premiera filmu „Czarodziejska góra” odbyła się na 50. MFF w Karlowych Warach, gdzie film był prezentowany w Konkursie Głównym i zdobył Wyróżnienie Specjalne Jury.

Festiwal w San Sebastian

Festiwal w San Sebastián jest jedną z ważniejszych imprez filmowych na świecie. Odbywa się od 1953 roku. Wśród polskich filmowców nagrodzonych podczas poprzednich edycji są m.in. Janusz Morgenstern (Srebrna Muszla dla najlepszego reżysera w 1967 roku za film „Jowita”), Andrzej Wajda (Złota Muszla w 1980 roku za film „Dyrygent”), Radosław Piwowarski (Złota Muszala w 1985 roku za film „Yesterday”), Mirosław Bork (Srebrna Muszla dla najlepszego reżysera w 1989 roku za film „Konsul”).

63. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian odbędzie się w dniach 18-26 września 2015.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sansebastianfestival.com.

Paulina Bez

10.08.2015