"Intruz" Magnusa von Horna w Cannes

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowy film „Intruz” w reżyserii Magnusa von Horna będzie miał światową premierę w programie sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Światowa premiera w Cannes

Podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes swoją światową premierę będzie miał film „Intruz” („The Here After”) – pełnometrażowy debiut fabularny Magnusa von Horna. Polsko-szwedzka koprodukcja współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej weźmie udział w prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight), w której zaczynali m.in. Martin Scorsese, Michael Haneke, czy bracia Dardenne. 

„Intruz”

John wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. John nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, postanawia się z nią zmierzyć.

Magnus von Horn

Magnus von Horn, Fot. Marcin Kułakowski, PISF

Urodził się w Göteborgu, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi, mieszka w Warszawie. Dotychczas nakręcił kilka krótkometrażowych filmów, za które był nagradzany na całym świecie. Jego dokument „Radek” dostał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a szkolna etiuda „Echo” zdobyła wiele nagród, w tym Srebrnego Lajkonika dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium oraz Grand Prix na Festiwalu Tous Courts w Aix-en-Provence. „Echo” dostało się również do oficjalnej selekcji na Festiwalu Filmowym w Sundance 2010. Film dyplomowy „Bez śniegu” miał premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno 2011, poza tym zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bilbao oraz otrzymał nominację dla najlepszego filmu krótkometrażowego do szwedzkiej nagrody Guldbagge. W Polsce otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix w Konkursie Młodego Kina na Gdynia Film Festival. Magnus von Horn jest współautorem scenariusza do filmu Anny Kazejak „Obietnica”. „Intruz” jest jego pełnometrażowym debiutem.

Polsko-szwedzka koprodukcja

„Intruz” łączy w sobie skandynawską estetykę i sposób opowiadania historii z bagażem emocjonalnym rodem z polskiego kina. Magnus von Horn urodził się w Szwecji, ale jego film, chociaż osadzony w szwedzkich realiach, narodził się w Polsce. Film jest podwójnym debiutem reżysera Magnusa von Horna i producenta Mariusza Włodarskiego.

Projekt filmu był rozwijany w ramach Passion to Market – współfinansowanych przez PISF warsztatów skierowanych do absolwentów trzech europejskich szkół filmowych: Szkoły Filmowej w Łodzi, londyńskiej The National Film and Television School oraz paryskiej La Fémis.

Debiut ze wsparciem PISF

Producentami filmu są Mariusz Włodarski (Lava Films) oraz Madeleine Ekman (Zentropa International Sweden), koproducentami Cinema Defacto (Francja), Opus Film (Polska) oraz Film I Vast (Szwecja). W filmie występują m.in. Ulrik Munther, Mats Blomgren, Alexander Nordgren i Wiesław Komasa. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal.

„Intruz” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Szwedzki Instytut Filmowy, CNC oraz Eurimages. Film wejdzie do polskich kin jesienią 2015 roku. Polskim dystrybutorem obrazu jest Gutek Film. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest TrustNordisk.

Mariusz Włodarski – Producer on the Move

Prodecent filmu – Mariusz Włodarski – podczas tegorocznego festiwalu w Cannes weźmie udział w prestiżowej platformie dla najzdolniejszych europejskich młodych producentów Producers on the Move. Więcej informacji tutaj

Polskie akcenty w sekcji Quinzaine des Réalisateurs

Dotychczas w sekcji Quinzaine des Réalisateurs zaprezentowano m.in.: „Pod ochroną” Diego Lermana ze zdjęciami Wojciecha Staronia, „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „Code Blue” Urszuli Antoniak, krótkie metraże „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza i „Fragmenty” w reżyserii Agnieszki Woszczyńskiej oraz „Kongres” Ariego Folmana. 

Więcej informacji: www.quinzaine-realisateurs.com.

Na podstawie informacji prasowej

21.04.2015