Jan P. Matuszyński otwiera CinePOLSKA w Hiszpanii

13 stycznia w Madrycie rozpoczął się CinePOLSKA, przegląd najnowszego polskiego kina na terenie Hiszpanii. Gościem specjalnym inauguracyjnego pokazu w Cine Doré, siedzibie Filmoteki Hiszpańskiej, był reżyser „Ostatniej rodziny” Jan P. Matuszyński. 

Projekt ze wsparciem PISF

Pokazy filmowe w ramach realizowanego przez Instytut Polski w Madrycie będą włączone do repertuarów prestiżowych filmotek w 10 miastach Hiszpanii. W ramach trwających przez 5 miesięcy pokazów hiszpańscy widzowie obejrzą filmy długo- i krótkometrażowe oraz obrazy animowane w ramach 70-lecia Polskiej Animacji, z których większość znajduje się poza dystrybucją kinową w Hiszpanii. Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Oprócz „Ostatniej rodziny” w programie CinePOLSKA zaprezentowane będą „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Słońce, to słońce mnie oślepiło” Anki i Wilhelma Sasnalów oraz „Amok” Kasi Adamik. Każda projekcja filmu długometrażowego będzie poprzedzona jednym z filmów krótkometrażowych. Są to: „Łaźnia” Tomasza Duckiego, „Ukryte” Piotra Szczepanowicza, „Best Friend” Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego oraz „Afternoon” Izabeli Plucinskiej. Pokazana będzie również seria filmów krótkometrażowych nagrodzonych w poznańskim konkursie Short Waves Festival („Debiut” Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Zaczyn” Artura Hanaja, „Nauka”, Emi Buchwald, „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej i „Zagraj ze mną” Mileny Dutkowskiej).

Prezentacja nowego polskiego kina w Hiszpanii

„Celem przeglądu jest prezentacja różnorodności i wysokich walorów artystycznych najnowszego polskiego kina na terenie Hiszpanii. W programie CinePOLSKA prezentowane będą zarówno dzieła artystów renomowanych i uznanych, ale też młodych, stojących u progu kariery artystycznej. Obok «Ostatniej rodziny» i «Słońce, to słońce mnie oślepiło» – obrazów, które osiągnęły międzynarodowe uznanie krytyków i publiczności pokażemy także «Powidoki» – hołd złożony jednemu z najbardziej rozpoznawalnych w Hiszpanii polskich reżyserów” – powiedziała Mirosława Kubas-Paradowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie. „Do przeglądu włączyliśmy krótki metraż oraz specjalny pokaz filmów z okazji 70-lecia Polskiej Animacji, podkreślający zarówno fenomen tej dziedziny sztuki filmowej w polskiej kinematografii, jak i wielki dorobek naszych twórców” –  dodała.

Pokazy w 10 miastach 

Pokazy filmowe będą włączone do repertuarów prestiżowych filmotek na terenie Hiszpanii. Program CinePOLSKA prezentowany będzie w Madrycie, Barcelonie, Walencji, Murcji, Kordobie, Sewilli, Grenadzie, Pampelunie, Saragossie i na Teneryfie. 

Przegląd kina współczesnego odbywa się w Hiszpanii po raz ósmy, w tym roku pod nową nazwą.

Więcej informacji o tegorocznej edycji znajduje się na stronie: www.cinepolska.es

Informacja prasowa


13.01.2018