Jarosław Kamiński laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej!

Jarosław Kamiński jest tegorocznym laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej dla Najlepszego Montażysty za współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Jarosław Kamiński Najlepszym Europejskim Montażystą 2018

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła pierwszych laureatów tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Ośmioosobowe jury nagrodziło najlepszych europejskich filmowców odpowiedzialnych za zdjęcia, montaż, scenografię, kostiumy, charakteryzację, muzykę, dźwięk i efekty wizualne.  

Nagroda dla Najlepszego Europejskiego Montażysty trafiła do Jarosława Kamińskiego za film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

„Cięcia w «Zimnej wojnie» niosą ze sobą znaczenie i ładunek emocjonalny, zupełnie, jak w poezji. Ten poetycki styl montażu wzmacnia zmysłowość opowiadanej historii. Montażysta z wyczuciem prowadzi głównych bohaterów w czasie, podkreślając ich wzajemną izolację w przestrzeni, fragmentaryczność relacji i niemożność bycia razem.” – czytamy w uzasadnieniu jury.

Lista nagrodzonych jest dostępna na stronie EFA:

www.europeanfilmawards.eu/en_EN/jury-unveils-first-eight-efa-winners-2018

Jarosław Kamiński

Jak podaje filmpolski.pl: „Od 1992 wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, w latach 1996-99 prodziekan tego wydziału. Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, w latach 2011-2013 jego prezes. Członek Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i Amerykańskiej Akademii Filmowej.”

Jarosław Kamiński ma na swoim koncie m.in. montaż filmu „Ida”, „Córki Dancingu”, „Fuga”, „Wilkołak”, „Jack Strong”, „Jesteś Bogiem”, czy „Sztuk kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Wielokrotnie otrzymywał nominacje i nagrody Orły przyznawane przez Polską Akademię Filmową. Jest także laureatem nagród na najlepszy montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Kapitan” z nagrodą za najlepszy dźwięk

André Bendocchi-Alves i Martin Steyer otrzymali nagrodę dla Najlepszych Dźwiękowców za dźwięk do filmu „Kapitan”. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych. Koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

Polskie filmy z szansą na EFA 2018

W tym roku szansę na zdobycie Europejskich Nagród Filmowych mają dwie produkcje współfinansowane przez PISF: „Zimna wojna”, która jest nominowana w aż pięciu kategoriach: Najlepszy Film Europejski, Reżyser, Scenarzysta, Aktorka i Aktor. Jest to kolejny wielki sukces polskiego filmu, który zebrał w tym roku najwięcej nominacji. Drugim polskim filmem, który ma szansę na statuetkę EFA jest „Jeszcze dzień życia” Raula de la Fuente i Damiana Nenowa, nominowany w kategorii Pełnometrażowy Europejski Film Animowany.

Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2018 odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.


16.11.2018