Julia Zborowska laureatką 6. Nagrody Filmowej PISF i MSN

Julia Zborowska została laureatką 6. edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Szkoły Wajdy.

Jury w składzie Filip Marczewski, Michał Oleszczyk, Agnieszka Polska i Anna Tryc-Bromley, jednogłośnie postanowiło przyznać Nagrodę Filmową PISF i MSN projektowi „BEZ TYTUŁU. CZAS PRZYSZŁY (Środek jeziora)” artystki Julii Zborowskiej, za oryginalną fuzję kina autorskiego i superbohaterskiego, w którym wizjonerski kolaż zaskakujących elementów umożliwia nowe spojrzenie na kobiecą siłę, pamięć i tożsamość.

Fikcyjna biografia super-bohaterki

Film Julii Zborowskiej to fikcyjna biografia super-bohaterki Kornelii X od dnia jej poczęcia do momentu odkrycia przez nią swej kobiecej wszechmocy. Scenariusz filmu inspirowany jest dziennikami artystek Tracey Emin i Cindy Sherman. W swojej eksplikacji reżyserskiej Zborowska pisze: „Pamięć tworzy nas i nie można pragnąć czegoś czego nie ma. Pragnieniem Kornelii X jest wbić się do świata równoległego z naszym, gdzie wszystko ma Pamięć początkową. Fascynuje mnie ta teoria o pamięci przedmiotów, stąd grzebyk ukochanego z jednym płatkiem łupieżu jest bardziej realny niż sam ukochany… „.

Julia Zborowska 

Julia Zborowska – artystka sztuk wizualnych, reżyserka, pisarka. Urodzona w 1985 r. w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Wiedniu i Zalesiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (2008). Obecnie kontynuuje studia na wydziale video i fotografii Wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wiedeńskiej Akademii Filmowej m.in. pod okiem Michaela Haneke’go. Uczestniczka wystaw zbiorowych (m. in. „Nie ma sorry” MSN Warszawa 2008, „Improvisation of a faun, waking doubting rolling shining and musing” Semperdepot, Wiedeń 2006). W 2009 roku nominowana do nagrody Gepperta. Jej filmy pokazywane były na wielu festiwalach m.in. trzydziestominutowe „Zalesie” (2017).

Nagroda Filmowa PISF, MSN i Szkoły Wajdy

Powołana przez PISF i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy ze Szkołą Wajdy Nagroda Filmowa powstała w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do kinowego widza. Ma na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspiera innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

Laureaci nagrody

03.07.2017