„Komunia” w Japonii

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, nagrodzony m.in. Europejską Nagrodą Filmową, pełnometrażowy debiut dokumentalny Anny Zameckiej „Komunia” 23 czerwca weszła na ekrany wybranych kin w Japonii.

Miyuki Takei, dyrektor Moviola i Anna Zamecka, fot. materiały prasowe

Japońskim dystrybutorem „Komunii” jest Moviola. Film pokazywany będzie w wybranych kinach: Eurospace (Tokio), Morioka Lumiere (Iwate), Matsumoto cinema select (Nagano), Cine Wind (Nigata), Forum Yamagata (Yamagata), Kawasaki Art Center (Kawasaki), Cinema Jack &Betty (Yokohama), Kinema Junpo Theater (Chiba), Cine Gallery (Shizuoka), Meien Shogekijo (Nagoya), Dai-nana Geijutu Gekijo (Osaka), Motomachi Eigakan (Kobe), Demachiza (Kyoto), Cinema Clair (Okayama), Yokogawa Cinema (Hiroshima), Cinema Lunatic (Ehime), Kinemakan (Miyazaki). Japoński tytuł filmu to „Shukufuku”.

Moviola jest także japońskim dystrybutorem m.in. filmu „Papusza” Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze.

„Komunia”

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem Nikodemem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć w całość rodzinę, która nie działa – jak wybrakowany mebel. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. „Komunia” Anny Zameckiej odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość. „Komunia” weszła do polskich kin 25 listopada 2016 roku (dystrybucja Aurora Films).

Twórcy i nagrody

„Komunia” Anny Zameckiej została wyprodukowana przez Otter Films, Wajda Studio oraz HBO Europe, z producentem wspierającym MX35. Dokument był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorką zdjęć do filmu jest Małgorzata Szyłak. Film miał swoją światową premierę na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie został wybrany najlepszym filmem sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique). Film Anny Zameckiej nagrodzono również m.in. na festiwalach w Warszawie, Jihlavie, Mińsku, Lipsku i Bratysławie. Film otrzymał Orła – Polską Nagrodę Filmową oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu dokumentalnego.  

Japońska strona filmu: www.moviola.jp/shukufuku.

 FB funpage: www.facebook.com/shukufuku2018.

 Japoński zwiastun: www.youtube.com/watch?v=1e3vGHe3NZ4.


07.06.2018