„Koniec Świata w Dolinie Łez” na Meeting Point Vilnius

29 marca na Meeting Point Vilnius odbędzie się prezentacja projektu filmu „Koniec Świata w Dolinie Łez” . Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny Jarosława Wszędybyła produkowany jest przez Before My Eyes.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Pavasaris w Wilnie to największy festiwal filmowy na Litwie i jeden z bardziej znaczących w regionie. W ubiegłym roku festiwalowe wydarzenia odwiedziło ponad 100 tysięcy widzów. W tym roku festiwal odbywa się już po raz 23. Jego nieodłącznym elementem jest forum pitichingowe Meeting Point Vilnius. W ramach sesji pitchingowej Coming Soon prezentowane są na nim starannie wyselekcjonowane projekty znajdujące się w fazie produkcji i postprodukcji, których premiera przewidywana jest na 2018 rok.

23 projekty zakwalifikowane na Meeting Point Vilnius

Do tegorocznej edycji Meeting Point Vilnius organizatorzy zakwalifikowali 23 projekty m.in. z Rumunii, Łotwy, Litwy, Czech, Rosji, Holandii, Gruzji i Ukrainy. Kluczem doboru projektów były: tematyka (ważna społecznie), wysoki poziom artystyczny i duży potencjał międzynarodowy. Wśród zakwalifikowanych produkcji znalazł się polsko-rumuński projekt pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Koniec Świata w Dolinie Łez” w reżyserii i według scenariusza Jarosława Wszędybyła.

„Koniec Świata w Dolinie Łez”

„Koniec Świata w Dolinie Łez”, fot. Michał Gruszczyński

„Koniec Świata w Dolinie Łez” to historia położonej w rozlewiskach delty Dunaju w Rumunii ostatniej europejskiej wioski trędowatych. Kiedyś żyło tam kilkaset osób, a miejsce to wykreślone z map świata na długie dziesięciolecia, było świadkiem niebywałych ludzkich dramatów. Dziś żyje tam już tylko kilkunastu trędowatych. Z roku na rok umierają kolejni. Gdy umrze ostatni, wioska zniknie z map ponownie. Tym razem na zawsze.

„«Koniec Świata w Dolinie Łez» to film o  świecie, który odchodzi bezpowrotnie w niepamięć i o ludziach, którzy odchodzą w niepamięć wraz z nim. Mimo tego że poddani zostali dramatycznej próbie nie stracili nic ze swojego człowieczeństwa. Żyli cicho, bo odebrano im głos, ale właśnie dlatego, że przez całe dziesięciolecia zmuszeni byli do milczenia, warto posłuchać ich świadectwa teraz. Na chwilę przed tym nim staną się jedynie notatką na kartkach encyklopedii i turystycznych przewodników” – czytamy w informacji prasowej.

Kreacyjny dokument łączący różne style narracji

„Koniec Świata w Dolinie Łez”, fot. Michał Gruszczyński

Producent zapowiada, że film Jarosława Wszędybyła będzie kreacyjnym dokumentem łączącym różne style filmowej narracji. Z jednej strony będzie opowieścią o miejscu, z drugiej – o zamieszkujących go ludziach. W szerszym kontekście będzie to uniwersalna opowieść o przeszłości na tle historii i o teraźniejszości, której górnolotne hasła na temat akceptacji i tolerancji wielokroć pozostają jedynie pustymi frazesami.

W ramach Meeting Point Vilnius projekt zostanie zaprezentowany ekspertom, w tym selekcjonerom najważniejszych europejskich festiwali, takich jak: Berlin, Wenecja, San Sebastian, a także wiodącym dystrybutorom, agentom sprzedaży i redaktorom zamawiającym z telewizji z całego świata.

Prezentacja projektu na MiradasDoc

Dla „Końca Świata w Dolinie Łez” Meeting Point Vilnius będzie drugim na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy ważnym forum pitchingowym. Na przełomie stycznia i lutego projekt był rozwijany i prezentowany w ramach sesji pitchingowej festiwalu MiradasDoc na hiszpańskiej Teneryfie.

Producentem filmu jest Przemysław Miękinia (Before My Eyes). Partnerem po stronie rumuńskiej została Parada Film, producent takich filmów jak: „Ana, mon amour”, czy nagrodzona Złotą Palmą w Cannes „Pozycja dziecka”. Jednym z koproducentów jest Telewizja Polska Program 2. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Drugi polski projekt w Wilnie

Drugim polskim projektem zakwalifikowanym na Meeting Point Vilnius jest „Wood Grouse and the Mystery of Vanishing Windows”, którego reżyserem i producentem jest Wojciech Solarz.

Meeting Point Vilnius odbywa się w dniach 27-29 marca 2018 roku.

Lista zakwalifikowanych projektów dostepna jest tu: kinopavasaris.lt/en/film-projects-2018.

Na podstawie informacji prasowej


28.03.2018