Koprodukcja "Listopad" estońskim kandydatem do Oscara

Współfinansowany przez PISF film „Listopad” („Novembri”/”November”) w reżyserii Rainera Sarneta jest estońskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

„Listopad” estońskim kadydatem do Oscara

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej estońsko-polsko-holenderska koprodukcja w reżyserii Rainera Sarneta „Listopad” jest estońskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Film oparty jest na bestsellerowej estońskiej powieści „Rehepapp”, która została przetłumaczona na osiem języków. Historia łączy w sobie elementy magii, czarnego humoru i romantycznej miłości. Akcja filmu toczy się w pogańskiej estońskiej wiosce. Główną bohaterką filmu jest Liina, młoda dziewczyna pracująca na farmie, beznadziejnie i rozpaczliwie zakochana w Hansie, chłopcu z wioski. Film łączy w sobie pogańską mitologię estońską z europejską mitologią chrześcijańską. I jedna i druga poszukują cudu; starożytnej siły, która sprawia, że człowiek posiada duszę. Film o pragnieniu posiadania duszy, o jej sprzedaniu i życiu bez niej.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Polskim koproducentem filmu jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film. Pozostali koproducenci to Homeless Bob Production OÜ (Estonia) i PRPL B.V. (Holandia). Muzykę skomponował Jacaszek. Za montaż w filmie jest odpowiedzialny Jarosław Kamiński („Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Córki Dancingu”, „Jack Strong”, „Ida”). Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Rainer Sarnet jest estońskim reżyserem teatralnego i filmowego, absolwentem reżyserii filmowej na Uniwersytecie w Tallinie. Oprócz filmu „Listopad” wyreżyserował również następujące produkcje „Idoot” („The Idiot”) – 2011, „Kuhu põgenevad hinged” („Where Souls Go”) – 2007 oraz „Tabamata ime” („Elusive Miracle”) – 2006. 

Międzynarodowa premiera filmu „Listopad” miała miejsce na Tribeca Film Festival, gdzie nagrodę za zdjęcia otrzymał Mart Taniel. Europejska premiera filmu odbyła się na 52. MFF w Karlowych Warach. „Listopad” był prezentowany na festiwalu w oficjalnej selekcji poza konkursem. Film zakwalifikował się do Konkursu Głównego MFF w Rydze. 

Źródło informacji: kultuur.err.ee/617147/eesti-esitab-oscarile-novembri

Paulina Bez 

07.09.2017