Krystyna Janda z nagrodą aktorską na Sundance

Na zakończonym festiwalu filmowym Sundance Krystyna Janda otrzymała nagrodę aktorską za rolę w filmie Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia”. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda dla Krystyny Jandy

Krystyna Janda została nagrodzona za rolę Marii Linde w nowym filmie Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” („Dolce Fine Giornata”). Bohaterka grana przez Krystynę Jandę jest polską poetką, laureatką Nagrody Nobla, autorytetem moralnym. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

W filmie partnerują jej m.in. Kasia Smutniak i włoski aktor Lorenzo de Moor.

Rolę polskiej aktorki docenili dziennikarze w pierwszych recenzjach, które pojawiły się tuż po premierze. Więcej informacji: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/premiera-slodkiego-konca-dnia-na-sundance

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsza nagroda aktorska dla Krystyny Jandy na zagranicznym festiwalu. W swojej karierze polska aktorka została wyróżniona m.in. na festiwalach w Cannes (Nagroda Jury za najlepszą rolę kobiecą za rolę w filmie „Przesłuchanie”), Belgradzie (nagroda aktorska za rolę w filmie „Przesłuchanie”), Trieście na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych (nagroda aktorska za rolę w filmie „Golem”) czy San Sebastian (nagroda aktorska za rolę w filmie „Zwolnieni z życia”).

Film Jacka Borcucha wejdzie do polskich kin 10 maja 2019 roku (dystrybucja Next Film).

Twórcy

Reżyserem „Słodkiego końca dnia” jest Jacek Borcuch. To już trzeci film reżysera, który znalazł się w selekcji festiwalu filmowego Sundance. W 2013 roku „Nieulotne” brały udział w konkursie międzynarodowym, a w 2010 roku „Wszystko, co kocham” brało udział w konkursie głównym. Scenariusz powstał we współpracy Jacka Borcucha z pisarzem Szczepanem Twardochem, autorem książek „Morfina”, „Król” oraz laureatem Nagrody Nike. Jest to jego scenariuszowy debiut. Producentką filmu jest Marta Habior z No Sugar Films. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („Najpiękniejsze fajerwerki ever”), a za scenografię Elwira Pluta („Atak Paniki”).

Polskie filmy na Sundance 2019

W tym roku, oprócz filmu Jacka Borcucha pokazywanego w konkursie World Cinema, w Park City były obecne także polskie filmy krótkometrażowe. W konkursach pokazane zostały animacja Tomka Popakula „Acid Rain” (w zeszłym roku poprzedni film Tomka Popakula, „Czerń”, również był prezentowany na Sundance) oraz film dokumentalny „Harda” Marcina Polara. Oba filmy polska publiczność będzie mogła zobaczyć podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Polskie sukcesy na Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych na świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA.

Jury Sundance od kilku lat docenia polskie kino. W 2016 nagrodzono też Michała Marczaka i jego film „Wszystkie nieprzespane noce” (najlepsza reżyseria w konkursie World Cinema Documentary Competition) oraz Agnieszkę Smoczyńską za „Córki Dancingu” (Nagroda Specjalna w konkursie World Dramatic Cinema Competition). W 2011 roku wyróżnienie w konkursie krótkich metraży zdobył Jakub Stożek i jego film dokumentalny „Poza zasięgiem”. W 2015 roku „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, natomiast w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał w tej samej sekcji, a Michał Englert otrzymał nagrodę dla najlepszego operatora obrazu zrealizowanego poza Stanami Zjednoczonymi za zdjęcia do filmu „Nieulotne”.

Pełna lista laureatów: www.sundance.org/blogs/news/2019-sundance-film-festival-awards-announced


04.02.2019