„Książę i Dybuk” w kinach

Nagrodzony w Wenecji i współfinansowany przez PISF film dokumentalny Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Książę i Dybuk” 18 maja wszedł na ekrany polskich kin.

„Książę i Dybuk”

to dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Ten tajemniczy filmowiec był czołowym reżyserem przedwojennej Polski, a następnie wpływową postacią włoskiego i hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Pracował z Orsonem Wellesem, Sophią Loren, Vittorio De Sicą. Jednak najbardziej spektakularny film, jaki udało mu się stworzyć, to jego własne życie.

„Któż z nas nie chciał być kiedyś kimś innym? Rzadko zdarza się, żeby komuś udało się zmieniać maski w tak mistrzowski sposób, jak Michałowi Waszyńskiemu. To jego niezwykły talent przyciągnął naszą uwagę i zainteresowanie. Wybrany przez nas bohater był wyjątkową osobistością i spektakularnie niweczył wysiłki tych, którzy próbowali go zaszufladkować. W Kowel był Żydem, w Warszawie Polakiem a w końcu – Księciem wśród elit powojennej Europy. Na pierwszy rzut oka jego życie nie było tragiczne, przeciwnie – godne pozazdroszczenia. Jednak jaką cenę Waszyński zapłacił za swoje niebywałe maskarady? Czy można całkowicie odciąć się od swojej przeszłości i nie ponosić przykrych konsekwencji tej decyzji?″ – mówią reżyserzy filmu.

Polsko-niemiecka koprodukcja ze wsparciem PISF

Reżyserami i autorami scenariusza są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, autorzy m.in. nagradzanego w Polsce i za granicą filmu dokumentalnego „Efekt domina”. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski.

Film powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej. Wyprodukowały go: krakowska firma Film Art Production (Małgorzata Zacharko) wraz dwoma berlińskimi partnerami: Kundschafter Filmproduktion (Matthias Miegel) i zero one film (Ann Carolin Renninger). Do koprodukcji dołączyły: TVP Kultura, Rundfunk Berlin Brandenburg, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Chimney Poland oraz Instytut Adama Mickiewicza. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin Brandenburg, Polsko-Niemiecki Fundusz Filmowy oraz europejski fundusz Eurimages.

Projekt został też wsparty przez Nipkow Programm, 18. Bremer Dokumentarfilm Förderpreis, DEFA Stiftung, brał udział w warsztatach ArchiDoc, prezentowany był na Pitching du Réel – Visions du Réel, IDFA Forum 2015, MIA Market Rome 2016 oraz na Docs to go! w ramach Doc Lab Poland 2017 w Krakowie.

Światowa premiera w Wenecji

Obraz Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego miał swoją światową premierę na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę Venezia Classici dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie. „Książę i Dybuk” został również wyróżniony dyplomem w konkursie filmów dokumentalnych na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mińsku. Film miał już pokazy na kilkunastu międzynarodowych festiwalach. Jego polska premiera odbyła się 11 maja podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.


16.05.2018