Laureaci 10. MFFA Animator

13 lipca w Poznaniu zakończyła się 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Tegoroczna edycja festiwalu to ponad 300 pokazów, 20 koncertów i wydarzeń performatywnych oraz międzynarodowy konkurs. Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Imprezę odwiedziło ponad 130 gości z całego świata, w tym główny animator serialu „Simpsonowie”, David Silverman. Według wstępnych danych podanych przez organizatorów z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 000 osób.

Festiwal zakończyła Ceremonia Wręczenia Pegazów, której towarzyszył pokaz filmu „Madame Tutli-Putli” z muzyką na żywo napisaną przez Johna Kameela Faraha.

W międzynarodowym konkursie o laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z 65 krajów. Międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska) [krótki metraż] oraz Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA) [pełny metraż] przyznało następujące nagrody:

 • Grand Prix – Złoty Pegaz

„Tata” (A Dad), reż. Robert Cambrinus / Austria 2016

Film jest hołdem reżysera dla impulsu, który stał za założeniem ruchu dadaizmu w zurychskim Cabaret Voltaire w 1916 roku.

Uzasadnienie Jury: Nagroda za inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku.

 • II Nagroda  – Srebrny Pegaz Nagroda Narodowego Instytutu Audiowizualnego (od 1 czerwca działającego pod nazwą Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)

„Ja na zdjęciu” (A photo of mine), reż. Dennis Tupicoff / Australia 2017

Film łączący technikę animacji i filmu aktorskiego oparty jest na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50.

Uzasadnienie Jury: Za monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu „odnalezionego materiału”(„found footage”) i obrazów stworzonych rotoskopem.

 • III Nagroda – Brązowy Pegaz

„Lot wróbla” (Sparrow’s Flight), reż. Tom Schroeder / USA 2016

Film to hołd, który reżyser złożył nieżyjącemu przyjacielowi Dave’owi Herremu, animując ich wspólne projekty.

Uzasadnienie Jury: Film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji.

 • Nagroda za Najlepszy Film Pełnometrażowy

„Window Horses”, reż. Ann Marie Fleming / Kanada 2016

Animacja o miłości do rodziny, poezji, historii, kultury, która opowiada historię młodej poetki zaproszonej do udziału w festiwalu poezji w Shiraz (Iran).

W uzasadnieniu Jury przeczytać można: Wybraliśmy film, który pokazuje wartość i nagrodę jakie można zdobyć za otwarcie serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę.

 • Nagroda Specjalna za Muzykę

„Chateau au Go Go”, reż. Steve Gentile / USA 2016

Uzasadnienie Jury: Nagroda za błyskotliwą formę i znakomite skomponowanie obrazu w całość z wybitną muzyką Vijaya Iyera.

 • Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki

„Niezrozumienie” (The Wrong End of the Stick), reż. Terri Matthews / Wielka Brytania 2016

Uzasadnienie Jury: Doskonale stworzony film z ciętym humorem. Świetnie napisany, zaprojektowany i animowany. Doskonale wykonany.

 • Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego

„Cipka” (Pussy), reż. Renata Gąsiorowska/ Poland 2016

Uzasadnienie Jury: Zabawny film, który odważnie mówi o prawie każdej kobiety do przyjemności płynącej z własnego ciała – o prawie, które zbyt długo uważano za brudne lub gorszące.

 • Nagroda Specjalna Jury

„Wiatr nagle” (The wind suddenly), reż. Edris Samani / Iran 2016

Uzasadnienie Jury: Film z niezwykle inspirującą wizją. To wartościowa przypowieść we współczesnym świecie dręczonym przez problemy.

 • Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Krótkometrażowy, Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne (Nagroda dyrektora artystycznego festiwalu Marcina Giżyckiego)

„Dzięki uprzejmości artysty” (Thanks to the Courtesy of an Artist), reż. Piotr Bosacki / Polska 2016

Film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina szkolny wykład, w którym autor opowiada m.in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną a powagą.

Uzasadnienie dyrektora artystycznego: „Za interesujące i dowcipne poszukiwanie niekonwencjonalnych związków obrazu i tekstu”.

 • Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Pełnometrażowy

„Louise nad morzem” (Louise en Hiver / Louise by the Shore), reż. Jean-François Laguionie / Francja, Kanada 2016

 • Kryształowy Pegaz za Całokształt Twórczości

Witold Giersz

MFFA Animator od tego roku kwalifikuje filmy do Oscarów, co oznacza, że laureat Grand Prix Animatora 2017, Robert Cambrinus ma znacznie ułatwioną drogę do oscarowej nominacji.

14.07.2017