Laureaci 23. FKE Cinergia

W sobotę 1 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie 23. edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, które uświetnił pokaz najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga” oraz krótkometrażowy film w reżyserii Morgane Polański „Pieszczota”. Podczas gali poznaliśmy zwycięzców festiwalu.

Nagrody w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich

W konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich o statuetkę Kryształowego Jabłka rywalizowało 11 produkcji. Jury w składzie Jan Jakub Kolski, Edyta Olszówka, Marcin Borchardt i Łukasz Orbitowski przyznało nagrodę główną filmowi „Over the Limit” Marty Prus, który w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.

W uzasadnieniu Jury  możemy przeczytać „Za głębokie i pełne taktu sportretowanie bohaterki filmu. Za umiejętność zachowania dystansu. Za prostotę i skuteczność formy”.

Nagrodę 5 tys. zł dla najlepszego filmu ufundowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał również film „Call Me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, a nagrodą jest tygodniowa regularna dystrybucja w kinie Charlie w Łodzi.

W tym przypadku Jury tak uzasadniło swój werdykt „Za poruszającą opowieść o człowieku. Za powściągliwość formalną i wiarę w widza. Za zdolność do empatii”.

Specjalna nagroda za debiut operatorski dla Adama Suzina

Specjalna nagroda dla najlepszego operatora debiutującego w pełnym metrażu ufundowana przez firmę Heliograf, została przyznana Adamowi Suzinowi za film „Over the Limit” Marty Prus. Nagroda wynosi 5 tys. złotych i przyznana jest w aporcie – wypożyczeniu sprzętu oświetleniowego i kamerowego do kolejnej produkcji w przeciągu 1,5 roku od otrzymania wyróżnienia. Firma Heliograf jest jedną z największych niezależnych firm w polskiej branży techniki filmowej. Laureata wyłoniło Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich.

Laureaci Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem reżysera i wykładowcy Łódzkiej Szkoły Filmowej Łukasza Barczyka, a towarzyszyli mu aktorka Katarzyna Herman, kompozytor i muzyk Mikołaj Trzaska oraz producent Mikołaj Pokromski.

Spośród 10 europejskich tytułów Jury Kryształową Łódką uhonorowało duński film „Winni” w reżyserii Gustava Möllera.

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyznało też wyróżnienie duńsko-szwedzkiej koprodukcji „Granica” w reż. Ali Abbasi.

Nagroda Specjalna Virako – Monopolis

Partner 23. FKE CINERGIA, firma Virako – Monopolis przyznała swoją nagrodę specjalną dla Najlepszej Aktorki 2018 za kreacje w filmach „7 uczuć” Marka Koterskiego i „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, Gabrieli Muskale. Pokaz „Fugi”, do której aktorka napisała również scenariusz, uświetnił uroczystość zamknięcia Festiwalu.

Laureaci Złotych Glanów

Złote Glany to nagrody o szczególnym charakterze przyznawane twórcom niezależnym, artystom bezkompromisowym, często idącym pod prąd i zawsze wiernym swoim zasadom. Na Gali otwarcia festiwalu została ona przyznana aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu, zaś podczas wieczoru zamknięcia nagrodę otrzymali: Jarosław Kamiński – montażysta, pedagog Szkoły Filmowej w Łodzi, współautor kilkudziesięciu polskich filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Wśród nich są takie głośne obrazy jak m.in. oscarowa „Ida” oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (za montaż „Zimnej wojny” Jarosław Kamiński został uhonorowany w tym roku Europejską Nagrodą Filmową).

Jarosław Kamiński otrzymał Złotego Glana za „konsekwentne rozwijanie sztuki montażu na światowym poziomie oraz pracę dydaktyczną, które zaowocowały sukcesem kina polskiego na międzynarodowych festiwalach i zainteresowaniem publiczności”.

Podczas finałowego wieczoru Złotego Glana odebrał również Mikołaj Trzaska – związany z Trójmiastem saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Autor muzyki do filmów m.in. Wojciecha Smarzowskiego „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”. Mikołaj Trzaska został laureatem Złotego Glana za „niezwykłą muzyczną intuicję i talent, który z właściwą sobie uczciwością i determinacją łączy muzyczne przestrzenie zbiorowej wyobraźni Polaków i innych narodów”.

Nagroda publiczności

Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność. W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich widzom Cinergii spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadł do gustu film „Winni” (reż. Gustav Mölle). Natomiast w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich publiczność na pierwszym miejscu wyróżniła film „Córka trenera” (reż. Łukasz Grzegorzek).

Konkurs Polskiej Piosenki Filmowej „Kamer-Ton”

Słuchacze Radia Łódź tegorocznym Złotym KamerTonem uhonorowali piosenkę Korteza „Stare drzewa”, która powstała do filmu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona.

23. Cinergia

23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to ponad 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 10 premier polskich oraz 40 łódzkich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące. Goście z Polski i zagranicy. Za nami wizyty wybitnych artystów, panele dyskusyjne z udziałem Jerzego Stuhra – Ambasadora tegorocznej edycji, wystawa fotograficzna Janusza Gajosa, koncert wirtuoza Nigela Kennedy’ego. Widzowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był pokaz dzieła filmowego wszech czasów „Szachista” w reżyserii Raymonda Bernarda z muzyką na żywo w opracowaniu Hani Rani. Na festiwalu uczczono trzydzieste urodziny kultowego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore specjalnym pokazem filmu z taśmy 35 mm w obecności odtwórcy roli małego Toto, Salvatore Cascio. Widzowie mieli okazje do spotkań m.in. z Siergiejem Dworcewojem i Samal Jesljamową – twórcami nagrodzonej w Cannes „Ajki”, Morgane Polański, Sereną Jennings, Antonio Morabito.

FKE CINERGIA odwiedzili twórcy filmów konkursowych, i pokazów specjalnych, m.in. Klara Kochańska-Bajon i Kasper Bajon, Marta Prus, Igor Chojna, Mariusz Włodarski, Jowita Budnik, Janusz Zaorski, Maciej Drygas, Wojciech Solarz, Olga Chajdas, Eliza Rycembel, Marta Konarzewska, Łukasz i Natalia Grzegorzek, Jacek Braciak, Agata Buzek, Karolina Bruchnicka, Kuba Mikurda, Adrian Panek, Magdalena Kamińska, Agata Szymańska, Klaudiusz Chrostowski.

Podczas Forum odbyła się premiera wyjątkowej polsko-amerykańskiej koprodukcji „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg. Polską koproducentką filmu jest Anna Różalska z Match & Spark. 

24. FKE CINERGIA odbędzie się w dniach 22 – 30 listopada 2019 roku.

Więcej informacji: www.cinergiafestival.pl


03.12.2018