Laureaci 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru

Jury 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi wręczyło tegoroczne nagrody Klaps.  

Laureaci

Jury w składzie: Andrzej Buck, Bernd Buder, ks. prof. Andrzej Draguła, Lech Dyblik, Łukasz Maciejewski postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • Nagrodę Grand Prix Klaps 2017 Maciejowi Żakowi, reżyserowi najlepszego polskiego fabularnego filmu „Konwój”, za warsztatową biegłość w obrębie kina gatunkowego, łączącego dramatyczną formę z głębokim przesłaniem;
  • Nagrodę Klaps 2017 za Najlepszą Drugoplanową Kreację Aktorską w Polskim Filmie Fabularnym „Wołyń” Romanowi Skorovskiy’emu za mistrzowskie pokazanie determinacji niejednoznacznego bohatera usiłującego ocalić godność ludzką za wszelka cenę;
  • Nagrodę Klaps 2017 za Całokształt Osiągnięć Artystycznych w Dziedzinie Filmu jury przyznało Teresie Lipowskiej za niezaprzeczalne zasługi dla polskiej kultury w trwającej od 60 lat karierze, za niezapomniane kreacje aktorskie w polskim filmie, na deskach teatru, estradzie i falach radiowych, ze szczególnym uwzględnieniem talentu, profesjonalizmu i niezwykłej osobowości scenicznej będącej wzorem dla kolejnych pokoleń artystów;
  • Jury postanowiło również przyznać  Honorowe Wyróżnienie Specjalne Agnieszce Mandat, wybitnej aktorce teatralnej i filmowej, która w „Pokocie” Agnieszki Holland udowodniła, że w pierwszoplanowych rolach może być równie wybitna jak w rolach drugoplanowych.   

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru

Festiwal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. W kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi… plus dwie ważne postaci kultowych artystów, obecnych na festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów festiwalu znaleźli się: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi.

W trakcie festiwalu organizatorzy uczcili również 80. urodziny Jacka Fedorowicza, który był jednym z gości tegorocznego wydarzenia. 

Organizatorzy

Od początku festiwal tworzą członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. C. Norwida w Zielonej Górze. Dyrektorem festiwalu jest Andrzej Buck, a szefem organizacyjnym Anna Polus.

3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi odbył się w dniach 12-16 lipca 2017 roku.

Na podstawie informacji ze strony www.festiwal.zgora.pl.

Więcej informacji: www.facebook.com/festiwalzgora.

18.07.2017