Laureaci 37. Festiwalu Młodzi i Film

23 czerwca zakończyła się 37. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Norman Leto za swój pełnometrażowy debiut fabularny „Photon” otrzymał Wielkiego Jantara 37. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Jurorzy nagrodzili także Pawła Maślonę za film „Atak paniki”, Jagodę Szelc reżyserką filmu „Wieża. Jasny dzień.”

Wielki Jantar dla filmu „Photon”

Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych pod przewodnictwem Xawerego Żuławskiego uznało, że „Norman Leto w swoim filmie pokazuje rozmach i oryginalną wizję zrealizowaną bez kompleksów, dzięki której po wyjściu z kina czujemy się wzbogaceni”. Nagrodę imienia Stanisława Różewicza za reżyserię otrzymał Paweł Maślona reżyser „Ataku paniki” za „finezyjne panowanie nad wielowątkową opowieścią, która wzrusza, bawi i przeraża”. Z kolei Jantar 2018 za scenariusz powędrował do Jagody Szelc – reżyserki i scenarzystki filmu „Wieża. Jasny dzień.”. Zdaniem jurorów jest to scenariusz, dzięki któremu powstał „najbardziej tajemniczy i kontrowersyjny film tego festiwalu”.

Nagroda  za najlepszą rolę kobiecą trafiła do Magdaleny Popławskiej – za rolę w filmie „53 wojny” w reżyserii Ewy Bukowskiej. Za najlepszego aktora jury uznało Grzegorza Damięckiego w filmie „Podatek od miłości” Bartłomieja Ignaciuka. Odkryciem aktorskim okrzyknięto Bartłomieja Kotschedoffa za rolę w filmie „Atak paniki” Pawła Maślony. Kompozytor Radzimir Dębski otrzymał Jantara 2018 za muzykę do debiutu Pawła Maślony. Z kolei Jantarem za zdjęcia nagrodzono Łukasza Gutta – autora zdjęć do filmu „Serce miłości” Łukasza Rondudy. Jury Młodzieżowe najlepszym filmem uznało „53 wojny” Ewy Bukowskiej, z kolei Nagroda Dziennikarzy powędrowała do Pawła Maślony. Widownia koszalińska uznała, że Nagroda Publiczności powinna trafić do „Podatku od miłości” Bartłomieja Ignaciuka.

Nagrody w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych

W Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych Jantara 2018 za najlepszy film fabularnych otrzymał Jakub Radej za film „Sweet Home Czyżewo”, za najlepszy film dokumentalny Natalia Koniarz i Stanisława Cuske za „Tamę”, z kolei najlepszym filmem animowanym uznano „Błoto” Alicji Błaszczyńskiej. Adam Suzin za zdjęcia do filmu „Drżenia” Dariusza Bodzaka odebrał Jantara 2018 za najlepsze zdjęcia oraz Nagrodę Heliograf Rental House z przeznaczeniem na sprzęt zdjęciowy i oświetleniowy do kolejnego filmu, a montażystka Izabela Pająk otrzymała Jantara 2018 za montaż filmu „Piszę do Ciebie, kochanie” w reż. Magdaleny Szymków. Jurorzy pod przewodnictwem Anny Jadowskiej wręczyli także trzy wyróżnienia: Katarzynie Ewie Żak za dokument „Świat Marysi”, Zuzannie Stach za animację „Wyspa” oraz Sebastianowi Weberowi za dokument „Gość”.

Nagroda marki dr Irena Eris za odkrycie reżyserskie trafiła do Emi Buchwald za film „Heimat”. Reżyserka odebrała również Nagrodę Dziennikarzy dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Telewizja Canal+ przyznała trzy nagrody: Maciejowi Kawalskiemu za film „Atlas”, Filipowi Drzewieckiemu za „Odprawę” oraz Zuzannie Stach za „Wyspę”. Nagroda Specjalna Legalnej Kultury trafiła do Michała Hytrosia za film „Siostry”.

O nagrody w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych walczyło 11 tytułów, z kolei w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych 52 tytuły: 20 fabuł, 20 dokumentów i 12 animacji.

Więcej informacji o laureatach 37. festiwalu Młodzi i Film: www.mlodziifilm.pl.


25.06.2018