Laureaci 9. Festiwalu Filmowego NNW

30 września zakończył się 9. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Laureatem głównej nagrody został współfinansowany przez PISF film „Braciszek Karel” w reżyserii Krystyny Krauze.

Laureaci 9. edycji Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci 

Jury konkursu filmowego – przewodniczący Maciej Drygas oraz Jan Ruman, prof. Piotr Niwiński, Tadeusz Szyma i Michał Bożek, przyznało nagrodę główną IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci Złoty Opornik filmowi:

  • „Braciszek Karel” w reżyserii Krystyny Krauze – Za osobisty i wzruszający portret Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji, zrealizowany z lekkością, humorem a jednocześnie wiernością historycznej prawdzie i wyczuciem filmowego rzemiosła.

Wyróżnienia otrzymały następujące filmy:

  • „Jak Oskar komunę obalał” – reż. Piotr Kuciński, Mirosław Basaj – Za ciekawy poznawczo i oryginalny formalnie dokument o wybitnych naukowcach z Solidarności Walczącej , którzy potrafili zaprząc satelitę do walki z komuną.
  • „Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi” – reż. Bogna Bender-Motyka – Za spójną dramaturgicznie, przejmującą opowieść o chorążym Antonim Dołędze, niezłomnym żołnierzu, który poszukiwany przez bezpiekę, nie ujawnił się aż do swojej śmierci w 1982 roku i został w tajemnicy pochowany przez przyjaciół.
  • „Mój przyjaciel Laluś” – reż. Dariusz Walusiak – Za obraz koszmaru komunistycznych represji wobec żołnierzy wyklętych oraz ich bliskich żyjących z piętnem dzieci bandytów.
  • „Podwójnie wyklęty” – reż. Ewa Szakalicka – Za odwagę podjęcia trudnego tematu losu kapitana Romualda Rajsa „Burego” i rzetelne wykorzystanie źródeł.

Jury konkursu radiowego w składzie Anna Sekudewicz, Anna Wiśnicka, Krzysztof Skowroński przyznało nagrodę główną za dokument radiowy audycji „Wilno, krew i łzy” – Jolanty Rudnik (Polskie Radio).

9. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło informacji: festiwalnnw.pl

02.10.2017