Laureaci XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Klara Cykorz laureatką Grand Prix XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 27 lipca br. podczas MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Jury XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Paweł Maślona, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński, Krzysztof Świrek, Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 74 uczestników, na posiedzeniu w dniu 25 maja 2018 r. jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody.

Laureaci XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Grand Prix, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje Klara Cykorz– za pełne językowej inwencji i intelektualnej dezynwoltury teksty, w których przemyślana narracja idzie pod rękę z oryginalnym stylem, czego efektem jest jedyna w swoim rodzaju czytelnicza przygoda – zaskakująca, wartościowa poznawczo, a przy tym oferująca przyjemność obcowania z krytyką filmową o dużych walorach literackich   

II nagrodę i 5000 zł otrzymuje Marcin Stachowicz – za wyrafinowany styl, osobiste spojrzenie, ciekawy dobór tematów oraz dążenie do uchwycenia w pełni omawianych dzieł i zjawisk.

III nagrodę i 2500 zł otrzymuje Kornelia Sobczak – za precyzję i czystość stylu, pewność w proponowaniu nieoczywistych i przekonujących interpretacji oraz rzadko spotykaną zdolność harmonijnego łączenia wyczulonej na szczegół analizy z dojrzałą syntezą, uwzględniającą społeczny i polityczny kontekst kina.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

  • Piotr Czerkawski – za nieoczywisty i niezwykle błyskotliwy tekst pod tytułem „Why so serious?”, w którym autor z powodzeniem dowodzi, że przebłyski komizmu można znaleźć nawet w jądrze ciemności slow cinema.
  • Diana Dąbrowska – za flirt z kinem i czytelnikiem, co przyniosło w efekcie intrygującą, zmysłową interpretacją Nowej Fali w tekście „Uwodzić aż do utraty tchu”.
  • Marcin Kempisty – za tekst dotyczący twórczości Maurice’a Pialata – osobisty, ciepły, nieokrzesany niczym całkowicie niezaprzeczalny talent jego autora do snucia opowieści i operowania słowem.
  • Karolina Kostyra – za recenzję „Tamtych dni, tamtych nocy” („Zatrzymać to uczucie”), która jest tak nieziemsko sensualna, subtelna i eteryczna, że aż chciałoby się ją przepisać do pożółkłego zeszytu i czytać gdzieś pod wiszącą skałą.
  • Karol Kućmierz – za wrażliwość na niuanse formy i oryginalną kinofilską perspektywę w tekście „Spojrzenie Kogonady”
  • Michał Piepiórka – za tekst „To my, Polacy”, problemową recenzję „Botoksu” Patryka Vegi, w której bezpardonowo, lecz godnie rozlicza się z narodowymi przywarami – od masowego serwilizmu, do intelektualnego snobizmu.

Jury pragnie podkreślić bardzo wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac.

Organizatorzy

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem „Nowe Horyzonty”, które funduje nagrody dodatkowe i gości laureatów Konkursu na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 27 lipca br. odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.

Informacja prasowa 


28.05.2018