„Litość” nominowana do Greckich Nagród Filmowych

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej grecko-polska koprodukcja „Litość” otrzymała 8 nominacji do Greckich Nagród Filmowych.

8 nominacji

Film Babisa Makridisa jest nominowany w ośmiu kategoriach, w tym m.in. za najlepszy film, najlepszą rolę męską, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, najlepszy scenariusz.

„Litość”

„Litość” . Fot. Margarita Nikitaki

Film to przewrotna, czarna komedia o mężczyźnie, który czuje się szczęśliwy tylko kiedy jest nieszczęśliwy. Uzależniony od współczucia zrobi wszystko, by wzbudzić je w innych. Premiera drugiego filmu Babisa Makridisa odbyła się na festiwalu Sundance. Film powstał jako grecko-polska koprodukcja. Polska premiera miała miejsce na festiwalu Nowe Horyzonty.

Bohaterowie Babisa Makridisa – kiedyś mieszkający w samochodzie bezimienny kierowca (L), teraz również pozbawiony nazwiska prawnik – to mężczyźni w średnim wieku. Trudno o lepszy moment na załamanie nerwowe. Posępny Yannis Drakopoulos, który przed realizacją „Litości” dostał od reżysera filmy Akiego Kaurismäkiego i Bustera Keatona, nie rozstaje się z miną żałobnika, wcielając się w postać ojca rokującego pianisty i męża kobiety w śpiączce. Pewnego dnia żona jednak się budzi i wszystko staje na głowie. Lukrowane babeczki od troskliwej sąsiadki przestają przychodzić, nikt już nie posyła pełnych litości spojrzeń, a prawdziwą tragedią okazuje się brak powodów do zmartwień. Makridis i scenarzysta Efthymis Filippou portretują człowieka, na którego współczucie innych działa jak narkotyk. Co gorsza, jego potrzeba wiecznego malkontenctwa nie współgra z otoczeniem. Z okna apartamentu roztacza się przecież widok na srebrną plażę, lazurowe niebo i samotną palmę pośrodku.

Film jest grecko-polskim komediodramatem/czarną komedią.

Twórcy

Reżyserem filmu jest Babis Makridis. Scenariusz stworzyli Babis Makridis („L”) i Efthymis Filippou („Lobster”, „Zabicie świętego jelenia”). Za zdjęcia odpowiada Konstantinos Koukoulios. Autorem muzyki jest Mikołaj Trzaska. Za produkcję odpowiadają Amanda Livanou, Christos V. Konstantakopoulos, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Beata Rzeźniczek. Agentem sprzedaży jest New Europe Film Sales. Dystrybucją w Polsce zajęło się Madness Distribution. Producentem po polskiej stronie była firma Madants.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


03.04.2019