Łukasz Żal nominowany do nagrody ASC

Łukasz Żal został nominowany do nagrody przyznawanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) za zdjęcia do współfinansowanej przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Zimnej wojny”.

Łukasz Żal z nominacją

7 stycznia Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) ogłosiło nominacje do corocznych nagród przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zdjęć filmowych. Łukasz Żal, autor zdjęć do „Zimnej wojny” został nominowany w kategorii film kinowy. Wśród nominowanych znalazł się także Alfonso Cuarón („Roma”), Matthew Libatique („Narodziny gwiazdy”), Robbie Ryan („Faworyta”) oraz Linus Sandgren („Pierwszy człowiek”).

Zwycięzców poznamy 9 lutego na gali wręczenia nagród.

Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych

Nagrody ASC są wręczane od 1986 roku. W tym roku Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć  Filmowych obchodzi stulecie swojego istnienia.

W 2014 roku Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, autorzy zdjęć do „Idy” otrzymali Nagrodę ASC Spotlight, ustanowioną w tym samym roku. Jej celem jest docenienie filmów, które mają wkład w rozwój kinematografii, a nie znalazły się w szerokiej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych.

Nagrody

Po wielkim sukcesie „Zimnej wojny” na gali rozdania Europejskich Nagród Filmowych (5 statuetek), film Pawła Pawlikowskiego zdobywa kolejne wyróżnienia. Został nominowany między innymi do Szwedzkich Nagród Filmowych Guldbaggen i Hiszpańskich Nagród Filmowych Goya. Doceniają go również amerykańscy krytycy. Za najlepszy film nieanglojęzyczny uznali go krytycy z Nowego Jorku (New York Film Critics Circle), a także National Board of Review. „Zimna wojna” znalazła się też w prestiżowych rankingach najlepszych filmów 2018 roku, między innymi The Hollywood Reporter, Guardian, New York Times czy BBC.

Na planie filmu

„Zimna wojna” jest polskim kandydatem do Oscara. Nominacje poznamy 22 stycznia.

Pełna lista nominowanych do nagród ASC: https://theasc.com/news/asc-awards-feature-and-television-nominees-revealed


08.01.2019