"Magiczna zima Muminków" w kinach w Skandynawii

Oparty na popularnych książkach Tove Jansson, współfinansowany przez PISF pełnometrażowy animowany film „Magiczna zima Muminków” będzie miał szeroką dystrybucję w krajach skandynawskich.

„Magiczna Zima Muminków” trafi na ekrany kin w Skandynawii na początku grudnia. Wiadomo już, że film będzie pokazywany w blisko 500 kinach, a liczba ta stale rośnie. Film trafi do kin również w m.in.: Japonii, Francji i w Polsce (22 grudnia).

Film jest fińsko-polską koprodukcją współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Fińską Fundację Filmową. 

„Magiczna zima Muminków” ubiega się o nominację do Oscarów i Złotych Globów w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego.

Film w różnych wersjach językowych

W Finlandii i Szwecji film będzie pokazywany w języku fińskim i szwedzkim oraz w języku lapońskim. To pierwszy pełnometrażowy film w historii, wprowadzony do dystrybucji w języku lapońskim na tak szeroką skalę. W Norwegii do dystrybucji zostanie wprowadzona norweska wersja językowa a także wersja lapońska (z norweskimi napisami), zaś w Danii film będzie można obejrzeć po duńsku. Dodatkowo, do dystrybucji w Finlandii trafi wersja filmu z audiodeskrypcją przystosowana do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych.

Animacja oparta na książkach Tove Jansson

Scenariusz, oparty na książkach Tove Jansson, napisali Małgorzata Więckowicz-Żyła, Piotr Szczepanowicz i Ira Carpelan. Reżyserami filmu są Jakub Wroński i Ira Carpelan. „Magiczna zima Muminków” jest filmem wykorzystującym oryginalną animację z przełomu lat 70. i 80., koprodukowaną przez Jupiter Film i Film Polski. Film pozostaje wierny magii stworzonej przez Tove Janson, a dzięki starannym procesom rekonstrukcji cyfrowej i korekcji barwnej wykorzystanym dla uzyskania obrazu w rozdzielczości 4K jest atrakcyjny dla współczesnego widza. Na równi z obrazem, ze szczególną dbałością potraktowano także muzykę i efekty dźwiękowe.

W angielskiej wersji językowej usłyszymy utalentowanych, popularnych aktorów takich jak: Stellan Skarsgård (Tata Muminka), Bill Skarsgård (Muminek) i Alicia Vikander (Mała Mi, Piesek Ynk). Magiczną atmosferę tworzą muzyka i piosenki tytułowe skomponowane specjalnie dla filmu i wykonane przez City of Prague Philharmonic Orchestra.

Tytułowa piosenka „Nie bój się!” została skomponowana przez Joriego Sjöroosa ze słowami Pauli Vesali, natomiast piosenkę „Tęsknota za latem” skomponowała Andrea Eklund, a autorką słów jest Amanda Henriksson. Wszyscy twórcy pochodzą z Finlandii. Muzykę do filmu skomponował polski kompozytor Łukasz Targosz.

„Magiczna zima Muminków” jest kontynuacją produkcji filmowych firmy Filmkompaniet, takich jak np.: pełnometrażowy film animowany „Kometa nad Doliną Muminków” (w obsadzie: Max von Sydow, Alexander Skarsgård, Mads Mikkelsen, Stellan Skarsgård oraz Peter Stormare), który został zrealizowany w stereoskopowej technologii 3D i dystrybuowany w ponad 80 krajach, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Chinach, Brazylii i w Australii. 

Koprodukcja ze wsparciem PISF

Producentami „Magicznej zimy Muminków” są Grzegorz Wacławek, Piotr Szczepanowicz i Zofia Jaroszuk z Animoon, a ze strony fińskiej Ira Carpelan i Tom Carpelan z Filmkompaniet. Film powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Fińskiej Fundacji Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej 

22.11.2017