„Mała zagłada” nagrodzona w Nowym Jorku

„Mała zagłada” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz na podstawie książki Anny Janko otrzymała Srebrny Medal na New York Festivals TV & Film.

W festiwalu brały filmy z 50 krajów. „Mała zagłada” jest jedynym nagrodzonym filmem z Polski.

Międzynarodowa premiera współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu „Mała zagłada” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz odbyła się w styczniu podczas Festiwalu Filmowego w Trieście.Polska premiera miała miejsce podczas 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film, łączący zdjęcia dokumentalne z animacją, oparty został na głośnej książce Anny Janko pt. „Mała zagłada”, nagrodzonej w 2016 roku m.in. Warszawską Nagrodą Literacką i Nagrodą Gryfia.

„Mała zagłada”

O świcie, 1 czerwca 1943 roku, ze wzgórz wokół wsi Sochy na Zamojszczyźnie zeszli Niemcy. Strzelali z karabinów maszynowych do uciekających ludzi, a w ich domy zapalającymi kulami. Gdy już znaleźli się na dole, dobijali mieszkańców i podpalali to, co zostało. Potem nadleciało dziewięć samolotów, które dokończyły dzieła. Teresa Ferenc miała wtedy 9 lat. Ona i jej młodsze rodzeństwo patrzyli na śmierć matki i ojca, na pożar wsi. 75 lat po tych wydarzeniach, matka, córka i wnuczka przekazują widzom tragiczną historię. Nagrania dokumentalne mieszają się w filmie „Mała zagłada” z animacją, tworząc pejzaż świata wewnętrznego.

Film porusza temat pamięci i okrucieństwa zadawanego nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Czy akceptując makabrę wojny, w spokojniejszych czasach powstrzymamy się od zadawania cierpienia zwierzętom, szczególnie, kiedy dzieje się to w ukryciu w rzeźniach?

Producentem „Małej zagłady” jest Eureka Studio, koproducentami są: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Letko.

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


15.04.2019