Międzynarodowa dystrybucja „Wilkołaka”

Współfinansowany przez PISF „Wilkołak” Adriana Panka w najbliższym czasie wejdzie na ekrany kin w Hiszpanii i w Korei.

4 października „Wilkołak” wszedł na ekrany kin w Wielkiej Brytanii. Poza dystrybucją kinową film jest dostępny na czołowych platformach VOD: Amazon, BFI Player, Curzon Home Cinema. Brytyjskim dystrybutorem jest Eureka Entertainment, specjalizująca się w artystycznym kinie gatunkowym i klasykach. Wcześniej, bo od 13 września film mogą oglądać na VoD widzowie we Francji. W listopadzie polska produkcja trafi do kin w Korei (14 listopada, dystrybucja WITH LION Pictures) i w Hiszpanii (29 listopada, dystrybucja Cinemaran). Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Justyna Koronkiewicz z Media Move. Dystrybucja zagraniczna „Wilkołaka” jest prowadzona przez Media Move we współpracy z firmą Eyewell.

Dystrybucja zagraniczna filmu w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Korei jest wspierana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach PO Promocja polskiego kina za granicą, Priorytet 2 – Dystrybucja polskiego filmu za granicą.

„Wilkołak”

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Twórcy

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Adrian Panek. Autorem zdjęć jest Dominik Danilczyk. Muzykę do filmu stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Film zmontował Jarosław Kamiński, a wyprodukowały go Agata Szymańska i Magdalena Kamińska z Balapolis. W rolach głównych występują: Danuta Stenka, Sonia Mietielica, Nicolas Przygoda, Kamil Polnisiak.

Obraz jest polsko-holendersko-niemiecką koprodukcją współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sukcesy festiwalowe filmu

„Wilkołak” zdobył szereg nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Z nagrodami wrócił m.in. festiwalu Black Nights w Tallinie (nagroda publiczności, nagroda jury ekumenicznego), Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (najlepsza reżyseria, najlepsza muzyka), Międzynarodowego Festiwalu Filmów Fantastycznych w Brukseli (nagroda Orbit), festiwalu Horrorant w Grecji (najlepsza reżyseria) Międzynarodowego Festiwalu Filmów Fantastycznych Fantaspoa w Brazylii (najlepszy film), festiwalu Fanta w Grecji (najlepszy film).

Oprócz tego film był pokazywany m.in. na festiwalach Fantastic Fest w USA, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cleveland w USA, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Glasgow, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Dublinie, festiwalu Boston Underground w USA, Febiofest na Słowacji, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fajr w Iranie, Nyskim Festiwalu Filmowym w Niemczech, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sarajewie i wielu innych.


07.11.2019