Międzynarodowa premiera "Performera"

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej pierwsza niezależna produkcja Wajda Studio „Performer”, w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, będzie miała swoją światową premierę na jednym z najważniejszych światowych festiwali filmowych. Film poświęcony postaci wybitnego artysty performance’u Oskarowi Dawickiemu trafił do prestiżowej sekcji „Signals” 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie.

Światowa premiera filmu współfinansowanego przez PISF

Światowa premiera „Performera” odbędzie się 26 stycznia 2015 roku w ramach 44. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowegow Rotterdamie. „Performer” to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów.

Film o skomplikowanych relacjach w świecie sztuki

Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki…w ogóle istnieje. W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką.

Wyjątkowy projekt

„Performer” jest wyjątkowym projektem, który jako pierwszy w historii polskiego kina stanowi połączenie wystawy dzieł sztuki z filmem pełnometrażowym. Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda tematem swojego filmu uczynili wybitnego polskiego artystę performance’u Oskara Dawickiego, który pracuje obecnie nad swoim opus magnum – projektem „Mowa jest srebrem”. Połączenie obrazów sztuki performensu i aktorstwa sprawia, że „Perfomer” jest odważnym, nowoczesnym projektem przekraczającym granice gatunków.

Pierwsza niezależna produkcja Wajda Studio

Producentami filmu są Kuba Kosma i Wojciech Marczewski (Wajda Studio). „Peformer” jest pierwszą niezależną produkcją Wajda Studio, która powstała we współpracy z Telewizja Polska S.A., Art Stations Foundation, Futro Film, Heliograf, Film Factory i Artcore. Projekt otrzymał dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i został objęty patronatem przez Instytut Kultury Polskiej w Sztokholmie.

„Really? Really!”

Organizatorzy 44. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie zdecydowali się zaprezentować „Performera” w ramach sekcji „Signals”, w jednym z czterech przynależnych jej cykli zatytułowanym „Really? Really!”. Cykl ten poświęcony jest niezwykłym obrazom artystów i procesu tworzenia współczesnego dzieła sztuki. W programie „Really? Really!” znajdują się tytuły bezkompromisowe, które przekraczają granice kina i łączą w sobie różne gatunki ekspresji takie jak instalacje wideo, rejestracje performance’u czy filmowe kolaże.

Nagroda Filmowa PISF, MSN i Szkoły Wajdy

„Performer” zainspirował jeszcze jedną inicjatywę mającą na celu zbliżenie środowiska sztuk wizualnych i filmowego – Nagrodę Filmową, której prezentacja towarzyszyć będzie międzynarodowej premierze filmu w Rotterdamie. Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy ze Szkołą Wajdy corocznie organizują konkurs i wręczenie Nagrody Filmowej w wysokości 500.000 PLN na produkcję filmu fabularnego dla artysty poruszającego się pomiędzy sztukami wizualnymi a kinematografią.

 

Nagroda ma na celu promocję kina eksperymentalnego, artystycznego, radykalnie zrywającego z konwencjonalnymi rozwiązaniami narracyjnymi oraz utartymi sposobami konstruowania formy filmowej. Zwycięzca konkursu na mocy porozumienia pomiędzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie a Szkołą Wajdy zobligowany będzie uczestniczyć w Programie Fabularnym Studio Prób, pracując nad nagrodzonym projektem. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie współproducentem nagrodzonych projektów, jak również będzie je włączać do własnej kolekcji dzieł sztuki współczesnej.

 

44. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie odbędzie sie w dniach 21 stycznia – 1 lutego.

 

Więcej informacji: www.wajdastudio.pl.

14.01.2015