Międzynarodowe sukcesy filmu "Twój Vincent"

Współfinansowana przez PISF pełnometrażowa animacja „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana ma za sobą znakomity tydzień. Obok Europejskiej Nagrody Filmowej i nominacji do Złotego Globu film stał się światowym hitem kinowym i zarobił już ponad 23 miliony dolarów na całym świecie.

Według danych zamieszczonych na portalu The Numbers „Twój Vincent” zarobił już ponad 23 miliony dolarów na całym świecie, a w samych Stanach Zjednoczonych 5 milionów dolarów. Polsko-brytyjska koprodukcja dużą popularnością cieszy się także w Chinach (5 mln dolarów 660 tys.), Korei Południowej (ponad 2 mln 400 tys. dolarów) oraz Wielkiej Brytanii i we Włoszech (w obu tych krajach film łącznie zarobił ponad 2 mln dolarów). Film, który zakupiono do dystrybucji w ponad 130 krajach czeka jeszcze na premierę m.in. w Niemczech (28 grudnia), Singapurze (18 stycznia) oraz w Danii (15 marca).

Polska premiera 6 października

Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie „Twój Vincent” zdobył nagrodę publiczności. Film został nagrodzony również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju – nagroda dla najlepszego filmu animowanego. Pokaz „Twojego Vincenta” otworzył 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie obraz był prezentowany w Konkursie Głównym. Na ekrany polskich kin wszedł 6 października 2017. Polskim dystrybutorem obrazu jest Next Film.

„Twój Vincent” w 65 tysiącach namalowanych ręcznie klatek opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywiono ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha.

„Pomysł wziął się z potrzeby połączenia dwóch mediów: malarstwa i filmu i opowiedzenia historii o artyście za pomocą jego sztuki, malarstwa, które zostaje ożywione poprzez animacje. Postać van Gogha fascynowała mnie już od początku mojej drogi artystycznej, dlatego zapragnęłam użyć jego twórczości do opowiedzenia historii samego malarza i przenieść się w wyjątkową podróż poprzez jego dzieła, nadając im zupełnie nowy wymiar i odkrywając ich wewnętrzną dynamikę” – mówiła w rozmowie z PISF reżyserka filmu Dorota Kobiela.

Sukces komercyjny i artystyczny

Obok sukcesu komercyjnego, który zdaniem Johna Hopewella z magazynu Variety „w przypadku artystycznej produkcji animowanej dla dorosłych jest niezwykle rzadkim osiągnięciem” film odnosi też sukcesy wśród krytyków i ma na swoim koncie m.in. nominację do nagrody Critics’ Choice, nagród Detroit Film Critics Society i Los Angeles Online Film Critics Society, a także 3 nominacje do prestiżowych amerykańskich nagród Annie Awards, przyznawanych najlepszym animacjom. Na początku grudnia film otrzymał także nagrodę dla najlepszego filmu pełnometrażowego podczas 5. Ajyal Youth Film Festival przeznaczonego dla młodych widzów.

Wiele miejsca filmowi poświęcają popularne magazyny i portale, jak choćby amerykański IndieWire, gdzie Bill Desowitz w artykule How the ‘Loving Vincent’ Animated Van Gogh Experiment Paid Off drobiazgowo opisuje proces powstawania filmu i analizuje przyczyny sukcesu „Twojego Vincenta”, uznając go za „wyjątkowo wciągające animowane doznanie”. Również na łamach IndieWire krytyk Tom Brueggemann w tekście ‘Loving Vincent’: How an Unknown Distributor Beat Its Competitors to Find This Runaway Hit przybliża kulisy dystrybucji filmu w USA przez mało znaną firmę Good Deed Entertainment i nazywa „Twojego Vincenta” „zaskakującym niezależnym hitem sezonu” oraz „innowacyjnym eksperymentem”.

Od 16 stycznia film będzie można kupić na amerykańskiej platformie zakupowej Amazon, gdzie już teraz trafił do grona najbardziej polecanych wydawnictw.

Popularność filmu, ale też obchody 70-lecia polskiej animacji rozbudziły zainteresowanie polską animacją, co owocuje m.in. artykułami w popularnych magazynach branżowych. Jak pisze wielu dziennikarzy „Twój Vincent” po sukcesach kinowych oraz prestiżowych wyróżnieniach ma sporą szansę na nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany.

Nominacje do Oscarów poznamy 23 stycznia 2018 r.

Marta Sikorska


14.12.2017