Mistrzowska Lekcja Kina z Timem Allenem

Łódzki Fundusz Filmowy obchodzi właśnie 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w środę, 4 października o godz. 20 w Kinie Szpulka, odbędzie się spotkanie z wybitnym reżyserem animacji Timem Allenem oraz łódzką ekipą filmową pracującą przy produkcji filmu „Zaczarowany fortepian”, który został dofinansowany ze środków Funduszu. Po spotkaniu odbędzie się projekcja tego filmu. Wstęp wolny.

Mistorzowska Lekcja Kina z Timem Allenem 

W trakcie „Mistrzowskiej Lekcji Kina z Timem Allenem” będzie można zobaczyć archiwalne materiały pokazujące kulisy prac na planie filmu „Zaczarowany fortepian” i posłuchać, jak powstawanie tej animacji wspominają osoby zaangażowane w produkcję. Swoimi doświadczeniami będzie się dzielić przede wszystkim Tim Allen – reżyser animacji i animator z 20-letnim doświadczeniem. Pracował on przy produkcji takich filmów, jak: „Gnijąca Panna Młoda” Tima Burtona i realizowany w Łodzi „Piotruś i Wilk” (reż. Susie Tempelton). Teraz jest zaangażowany w najnowszy filmowy projekt Wesa Andersona „The Isle of Dogs”.
Po spotkaniu rozpocznie się projekcja 30-minutowej animacji lalkowej „Zaczarowany Fortepian”, której ścieżkę dźwiękową stanowią utwory polskiego kompozytora Fryderyka Chopina w interpretacji światowej sławy pianisty Lang Langa. Film jest subtelną i wzruszającą opowieścią o tęsknocie, podniebnych przygodach i radości z ponownego odnalezienia. Początek spotkania w środę, 4 października, o godz. 20:00 w Kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18).

Łódzki Fundusz Filmowy 

Łódzki Fundusz Filmowy powstał w 2007 roku. Przez 10 lat istnienia dofinansowano w jego ramach 58 produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych, na łączną kwotę prawie 7 mln złotych. Włączając tegoroczną jubileuszową edycję funduszu wynik będzie jeszcze bardziej imponujący: 70 dofinansowanych filmów na kwotę ponad 8 mln zł. Regionalny fundusz filmowy pomaga uzupełniać budżet zarówno debiutującym, jak i doświadczonym twórcom i producentom mając tym samym bezpośredni wpływ na rozwój polskiej kinematografii. Działalność funduszu jest kontynuowana, ale w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych także rozwijana. Najlepszym przykładem jest wprowadzenie od 2017 r. możliwości dofinansowania tych produkcji, które wydatkują środki na terenie Łodzi i regionu na postprodukcję. Warto dodać, że w 2008 r. Prezydent Miasta Łodzi otrzymał specjalną nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Przyjaciel polskiej kinematografii”, za utworzenie pierwszego w Polsce regionalnego funduszu filmowego.

Obchody 10-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Mistrzowska Lekcja Kina z Timem Allenem” to jedno z wydarzeń festiwalu AnimArt, którego organizatorem jest MOMAKIN. Jego szczegółowy program znajduje się na stronie: www.animart.pl.

Dodatkowych informacji udziela:
Iwona Buchcic, i.buchcic@momakin.pl, tel. 502 598 925

Informacja prasowa 

03.10.2017