Nabór do konkursów 5. WAMA Film Festival w Olsztynie

Trwa nabór do dwóch sekcji konkursowych 5. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie: Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych oraz Konkursu Filmów Krótkich. Zgłoszenia można przesyłać do 10 września 2018 roku.

„Jak co roku, szukamy filmów związanych z najważniejszymi problemami współczesnego świata, oscylującymi wokół tematu wielokulturowości, funkcjonowania różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych  – mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu. – Dlatego kluczem selekcji do konkursu fabuł jest kryterium współprodukowania obrazu przez ekipy z różnych krajów. Koprodukcja filmowa jest siłą rzeczy zapisem dialogu międzykulturowego. To widać na ekranie i to pasuje do moich rodzinnych stron – Warmii i Mazur.”

Jury i nowa nagroda

WAMA Film Festival tradycyjnie obradowały będą dwa składy jurorskie, złożone z twórców i krytyków filmowych. Pula nagród poszerzy się w tym roku o jedną znaczącą pozycję, która powinna zainteresować przede wszystkim filmowców stawiających pierwsze kroki w branży. Poza tradycyjnymi Grand Prix w obu konkursach po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda specjalna za najlepszy debiut. Nagrodzie patronuje sponsor, który wspiera festiwal od pierwszej edycji – Michelin Polska.

„Pięć lat temu Michelin Polska postanowiło wesprzeć kiełkującą dopiero inicjatywę WAMA Film Festival, tym samym pomogło zbudować fundamenty dzisiejszej mocnej marki imprezy – mówi Maciej Dominiak, producent festiwalu. – Wydaje się więc zupełnie naturalne, żeby olsztyńska firma patronowała nowej nagrodzie i w tej formule kontynuowała rolę mecenasa młodych talentów.”

W Konkursie Filmów Krótkich swoją nagrodę przyzna również Jury Warmii i Mazur, które zastąpi funkcjonujące przez cztery lata Jury Mniejszości Kulturowych. Wręczone zostaną także nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Z kolei w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych, poza nagrodą główną, zostanie przyznana nagroda publiczności.

Szczegółowe informacje o wymogach formalnych i procedurze zgłoszeniowej znajdują się w regulaminie festiwalu: https://wamafestival.pl/download/wama_konkursy_filmowe_regulamin_2018.pdf

Formularz zgłoszenia filmów znajduje się pod adresem: https://wamafestival.pl/nabor-filmow-2018

Wyniki selekcji pojawią się na stronie festiwalu do 17 września 2018 roku.

5. edycja WAMA Film Festival w Olsztynie odbędzie się między 9 a 13 października 2018 roku.

WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Programy edukacji filmowej realizowane w ramach festiwalu współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Partnerem festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska. Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz. Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.

Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.

Informacja prasowa


17.08.2018