Nabór na 13. FIPRESCI Warsaw Critics Project

Trwa nabór kandydatur do udziału w 13. edycji FIPRESCI Warsaw Critics Project – programu warsztatów dla młodych krytyków i dziennikarzy z Europy Środkowej i Wschodniej, rozpoczynających swoją zawodową drogę. Program jest koordynowany przez Warszawską Fundację Filmową i Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych.

Warsztaty odbędą się podczas 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, w dniach 12 – 21 października 2018 roku. Grupa młodych krytyków filmowych zostanie zaproszona na festiwal i będzie miała niezwykłą możliwość wzięcia udziału w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych regionu, spotkaniach z filmowcami i przedstawicielami branży z całego świata, a także otrzyma możliwość wzięcia udziału w obradach jury FIPRESCI, podczas którego podjęta zostanie decyzja o przyznawanej przez Federację nagrodzie jury FIPRESCI.

Program warsztatów zapewnia bardzo praktyczne podejście do pracy dziennikarza na festiwalu filmowym: uczestnicy będą mieli okazję pisać teksty pod kierunkiem doświadczonych profesjonalistów, pod presją czasu, ale też będą mieli okazję spotkać się z licznymi przedstawicielami branży; dowiedzą się, jak zdobywać zlecenia na konkurencyjnym rynku, jak szukać – i znaleźć – nowe sposoby pisania o kinie.

Wybrane prace uczestników będą publikowane przez portal Ioncinema.

FIPRESCI Warsaw Critics Project będzie w tym roku koordynowany przez bułgarską pisarkę, researcherkę i selekcjonerkę mieszkającą w Paryżu – Yoanę Pavlovą, oraz przez włoskiego krytyka filmowego Tommaso Tocci. Oboje są doświadczonymi profesjonalistami i członkami Federacji FIPRESCI.

Yoana jest założycielką i redaktorką portalu Festivalists.com, pisze dla wielu publikacji po angielsku, francusku i bułgarsku. Ostatnio publikowała m.in. w The Calvert Journal, Fandor’s Keyframe, Vague Visages, Kino Magazine, East European Film Bulletin i AltCine. Poza tym miała swój udział w powstaniu trzech obszernych publikacji: Cinemas of Paris (2016, St Andrews Film Studies), Eastern Promises (2014, Festival Internacional de Cine de Donostia – San Sebastián) oraz The Bulgarian Nouvelle Vague (2012, Edno).

Tommaso natomiast współpracuje z Indiewire, RogerEbert.com, CinemaScope, Filmkrant i Ioncinema.

Pod kierunkiem doświadczonych tutorów, uczestnicy będą mieli okazję opisać swój udział w Festiwalu i w różnych wydarzeniach branżowych, opiszą filmy i porozmawiają z twórcami. Będą mogli zaprezentować własne inicjatywy, a ich praca będzie podlegać konstruktywnej krytyce.

Warsztaty są zaprojektowane dla krytyków poniżej 30. roku życia, biegle posługujących się językiem angielskim w mowie i piśmie. Wszyscy uczestnicy otrzymają dofinansowanie przelotu i zakwaterowania w Warszawie w czasie trwania festiwalu.

Uczestnicy ubiegłych edycji warsztatów współpracowali z wieloma redakcjami: m.in. Screen International, Indiewire, The Hollywood Reporter, Cineuropa i Film New Europe.

Chętnych do wzięcia udziału w warsztatach zachęcamy do przesłania zgłoszenia (życiorysu, listu motywacyjnego oraz trzech przykładów opublikowanych przez siebie prac) na adres fipresci@wff.pl.

Nieprzekraczalny termin zgłoszeń: 15 września 2018.

Informacja prasowa


14.08.2018