Nabór na Doc Lab Poland 2018

Do 15 stycznia trwa nabór projektów filmowych na DOC LAB POLAND – największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO! dla filmów w montażu.

DOC LAB START

  • program dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć
  • udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min.
  • Rozwój projektu: konsultacje merytoryczne (ewolucja tematu i dramaturgii, wybór bohaterów i sposobu narracji) oraz producenckie (budżet i plan finansowania), opracowanie koncepcji prezentacji projektu, poszukiwanie partnerów do produkcji i finansowania.

Trzy intensywne sesje: początek kwietnia, przełom maja i czerwiec oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO START! na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z producentami, regionalnymi funduszami filmowymi, przedstawicielami stacji telewizyjnych, portali crowdfundingowych, ekspertami oraz przedstawicielami zagranicznych marketów koprodukcyjnych.

DOC LAB GO!

  • program dla filmów w fazie montażu i przygotowanych pierwszych wersji montażowych
  • udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta
  • Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min.
  • Konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami. Opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży
  • Opracowanie strategii festiwalowych.

Trzy intensywne sesje: pierwsza połowa kwietnia, przełom maja i czerwca oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO GO! na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali, dystrybutorami, agentami sprzedaży, telewizyjnymi redaktorami zamawiającymi oraz poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych.

DOCS TO GO! jest organizowany od 2012 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowską Fundację Filmową, od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Opłaty za udział w całym programie wynoszą 600 zł + VAT za osobę (płatne po zaakceptowaniu projektu). Regulamin, szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl. Wypełniony formularz wraz załącznikami należy wysyłać na info@doclab.pl. Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 stycznia 2018 o godz. 23:59. Aplikowanie jest bezpłatne. Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody. W edycji 2017 pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła ponad 60 000 zł!

DOC LAB POLAND 2018

Doc Lab Poland to program dla filmowców-dokumentalistów (reżyserów i producentów) mających już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. Jest to program konsultacyjny, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Wśród polskich tutorów znajdują się m.in. reżyserzy Paweł Łoziński, Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Bartek Konopka, montażyści: Dorota Wardęszkiewicz, Rafał Listopad, czy Jarosław Kamiński. Eksperci z zagranicy to m.in. szefowa festiwalu DOK Leipzig – Leena Pasanen, dyrektor EDN European Documentary Network – Paul Pauwels, dyrektor programowy EDN Mikael Opstrup, agenci sprzedaży – Peter Jäger, Irena Taskovski, szefowa produkcji HBO Europe Hanka Kastelicova, selekcjonerka festiwalu IDFA Rada Šešić, tutorka EAVE Lise Lense Møler, czy specjalistka od projektów transmedialnych Susanna Lotz.

Drugim ważnym elementem programu są prezentacje (pitchingi) dla międzynarodowego grona ekspertów oraz indywidulane spotkania z nimi, które odbywają się w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy komponentu START spotykają się z potencjalnymi koproducentami i instytucjami finansującymi produkcję, uczestnicy komponentu GO! – z selekcjonerami festiwalowymi i partnerami do dystrybucji. W roku 2017 do grona partnerów DOC LAB POLAND dołączył Warszawski Festiwal Filmowy – w jego trakcie odbywa się trzecia sesja konsultacyjna, a projekty uczestników zostaną zaprezentowane ekspertom, którzy przyjeżdżają także na ten festiwal.

Dokument z autorskim i kreacyjnym podejściem

„Stawiamy na dokument z autorskim i kreacyjnym podejściem – nie tylko społeczny, ale również historyczny, biograficzny, sportowy czy muzyczny. Zapraszamy projekty pełnometrażowe lub godzinne (50 min) z potencjałem międzynarodowym” – mówi Adam Ślesicki, dyrektor programu.

Celem DOC LAB POLAND jest pomoc przy nawiązaniu koprodukcji oraz wsparcie dystrybucji i szans festiwalowych realizowanych filmów. Po publicznych prezentacjach odbywa się w sumie ok. 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi partnerami, którzy są nastawieni na poszukiwanie polskich projektów i kontaktów z polską branżą dokumentalną.

Rozpoznawalność marki DOC LAB POLAND już teraz przekłada się na późniejszą drogę rozwijanych tu filmów: od 2015 jedyne polskie projekty na Coproduction Meetings DOK Lepizig to te z DOC LAB POLAND; na tegorocznym festiwalu IDFA 5 z 6 polskich filmów było DOC LAB POLAND. Większość polskich filmów dokumentalnych, które ostatnio zdobywają na świecie laury przewinęły się przez warsztaty lub brały udział w samych pitchingach START lub GO!: od „Księcia i dybuka”, czy „Komunii” poprzez „Call Me Tony”, „Woltę”, aż po „Miss Holocaust” i „21 x Nowy Jork”.

W edycjach DOC LAB POLAND 2015, 2016 i 2017 uczestniczyły po 23 projekty. Udział wzięli m.in. nominowani do Oscara: Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel, Michał Bielawski, Jacob Dammas, Piotr Stasik, Marcin Sauter, Konrad Szołajski, Eliza Kubarska, Maciej Cuske, Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Marek Gajczak, Agnieszka Zwiefka, Aleksandra Maciuszek oraz tacy producenci jak: Anna Wydra, Dawid Janicki, Aneta Zagórska, Witold Bereś, Maciej Kubicki, Krzysztof Szpetmański, Sasha Harari, Anna Gawlita, Mikołaj Pokromski, Małgorzata Zacharko i inni. 

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest wspierany przez DOK Leipzig, najważniejszy niemiecki festiwal filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeski IDF – Institute of Documentary Film oraz Warszawski Festiwal Filmowy. Partnerami edycji 2017 byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Małopolskiego, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, Krakowski Park Technologiczny, Krakowski Klaster Filmowy, kancelaria MKZ Partnerzy oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Patronami Medialnymi w 2017 byli: Film Pro, Film & TV Kamera, Co Jest Grane 24, Polish Docs i TVP Kultura. Prezentacja DOCS TO GO! jest organizowana od 2012 roku przez PISF i Krakowską Fundację Filmową, a od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Więcej na: www.doclab.pl.

Informacja prasowa


20.12.2017