„Nagi Król. 18 Fragmentów o Rewolucji” z główną nagrodą w Monachium

Koprodukowany przez Centralę film „Nagi Król. 18 Fragmentów o Rewolucji” w reżyserii Andreasa Hoessliego otrzymał główną nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOK.fest w Monachium.

O filmie

Reżyser Andreas Hoessli wiele lat pracował jako korespondent w rejonach konfliktu. W swoich filmach dokumentalnych Andreas zastanawia się, co tak naprawdę dzieje się z ludźmi podczas niepokojów społecznych i wojen? Jego nowy projekt filmowy opowiada o ludziach, którzy stają się rewolucjonistami. Co powoduje, że się nimi stają? Jak przezwyciężają strach? Jak zmieniają się podczas rewolucji? Co się z nimi dzieje, kiedy upadek władzy, do którego tak bardzo dążyli, staje się faktem?

Nad tymi i innymi zagadnieniami, Andreas Hoessli pochyla się z bardzo prywatnego punktu widzenia. Powraca on do wydarzeń, które spowodowały, że sam stał się reporterem w czasach kryzysu – w latach osiemdziesiątych był świadkiem ruchu robotniczego i powstania „Solidarności” w Polsce. To właśnie wtedy spotkał na swojej drodze Ryszarda Kapuścińskiego, który przyjechał z Iranu, gdzie pisał o rewolucji, która miała obalić Szacha.

Książka Kapuścińskiego „Szachinszach” opisująca wydarzenia irańskiej rewolucji, dla wielu ludzi była i nadal jest książką o rewolucji „Solidarnościowej”. Te mistrzowskie opisy i analizy rewolucji zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Reżyser traktuje książkę Kapuścińskiego „Szachinszach” jako punkt wyjścia do „podróży badawczej”, która zaprowadzi go do najważniejszych miejsc rewolucji w Iranie i Polsce.

Szwajcarsko-niemiecko-polska koprodukcja

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Andreas Hoessli, a za zdjęcia odpowiadają Peter Zwierko, Piotr Stasik i Filip Drożdż. Producentem filmu po stronie szwajcarskiej jest Mira Film, niemieckiej TM Film. Polski producentem jest Centrala Distribution. 

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Szwajcarski Fundusz Filmowy, ZURICHER FILMSTIFTUNG, éducation21/Filme fuer eine Welt, KULTURFONDS SUISSIMAGE.

Na podstawie informacji ze strony producenta: www.centralafilm.pl


20.05.2019