Nagrody dla „Autsajdera” i „Dywizjonu 303” podczas 10. Festiwalu NNW

Nagroda dla twórców filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Twórcy filmu „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” otrzymali nagrodę „Drzwi do Wolności” za fabularne podjęcie ważnego tematu i umiejętność dotarcia do masowego widza. „Dywizjon 303” można obecnie oglądać na ekranach polskich kin.

Nagroda dla Adama Sikory

Nowy film wielokrotnie nagradzanego Adama Sikory pt.: „Autsajder” został pokazany na specjalnej projekcji w ramach Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Patronat Honorowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Podczas Gali Zamknięcia festiwalu reżyser filmu „Autsajder” otrzymał wyróżnienie „Drzwi do Wolności” za przełożenie swojej osobistej historii na duży ekran oraz za umiejętność pokazania i opowiedzenia o ukrytej i pozornie niewidocznej przemocy systemu komunistycznego. Arkadiusz Gołębiewski i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz wręczyli nagrodę producentowi – Włodzimierzowi Niderhausowi.

10. edycja

Jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu NWW rozpoczęła się w sobotę 29 września i zakończyła się we wtorek 2 października. Festiwal od lat kreuje trendy artystyczne w przekazywaniu historii najnowszej, dzięki nowoczesnym formom przekazu, jakimi są m.in.: widowiska multimedialne, wystawy interaktywne, występy blogerów, koncerty, widowiska teatralne i publicystyczne. Pokazuje, jak w interesujący sposób opowiadać o rzeczach trudnych i ważnych. Przez cztery dni można było brać udział w pokazach filmów dokumentalnych i fabularnych, słuchać reportaży radiowych, uczestniczyć w ciekawych dyskusjach panelowych i porozmawiać o książkach historycznych.

Oprawa muzyczna gali zapewniona została przez Stanisławę Celińską z Zespołem, a na scenie zasiedli goście honorowi, w tym m.in.: Sergiusz Papliński, kpt. Jerzy Stawski, kpt. Maria Mirecka-Loryś, Maria Wittner, Béla Tolcsvay, Kornél Székely, Atilla Szalai i István Kovács. Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło także: sekretarz stanu – Anny Marii Anders, wicedyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego – Pawła Ukielskiego, wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosława Sellina i wielu innych. „Autsajder” już wkrótce trafi do kin w całej Polsce.

Więcej o festiwalu NNW i pełna lista laureatów: http://festiwalnnw.pl

„Autsajder”

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami poruszający film o studencie malarstwa, którego życie zmienia się nieodwracalnie, kiedy przez przypadek wpadnie w tryby przerażającej totalitarnej machiny. Obraz został wyreżyserowany przez Adama Sikorę. Obok odgrywającego główną rolę Łukasza Sikory, wystąpili: Mariusz Jakus, Marek Kalita, Cezary Łukaszewicz, Tomasz Sapryk, Mariusz Bonaszewski czy Dorota Pomykała. Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Autsajder” pokazywany był w Konkursie Głównym 43. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Opis filmu

Franek to młody idealista. Jest zakochany w muzyce, malarstwie i pewnej dziewczynie. Mimo wiszącego w powietrzu ogromnego napięcia związanego z wprowadzeniem stanu wojennego i dramatycznymi wydarzeniami w kopalni „Wujek”, mówi, że polityka kompletnie go nie interesuje. Wszystko się jednak zmieni. Odwiedza go bowiem dobry znajomy – Beno i prosi o przechowanie tajemniczej teczki. Kiedy kolejnego wieczora Franek wraca od swojej dziewczyny po rozpoczęciu godziny milicyjnej, zatrzymuje go patrol. Chłopak szybko zostaje oskarżony o współpracę z opozycją, a znaleziona w jego mieszkaniu teczka z ulotkami staje się niezbitym dowodem. Sprawę przejmuje Służba Bezpieczeństwa. Cała jego wrażliwość i ideały zostają poddane najwyższej próbie.

Na podstawie inofrmacji prasowej 


03.10.2018