„Najbrzydszy Samochód Świata” w kinach od 11 maja

„Najbrzydszy Samochód Świata”, tragikomedię dokumentalną w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka, od 11 maja będzie można oglądać w kinach studyjnych, wspólnie z krótkometrażowym filmem reżysera „Ślimaki”.

„Najbrzydszy Samochód Świata”

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu. Producentem filmu jest Anagram.

Złoty Lajkonik dla „Najbrzydszego Samochodu Świata”

„Najbrzydszy Samochód Świata”, materiały prasowe

Jury 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, pod przewodnictwem Dariusza Jabłońskiego, doceniło film Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim za „ukazanie wzruszających i pełnych ciepłego humoru relacji pomiędzy synem i matką w czułej podróży najpiękniejszym z pojazdów”.

„Ślimaki” na początek

„Ślimaki”, materiały prasowe

„Najbrzydszy Samochód Świata” będzie poprzedzony podczas seansów krótkim metrażem – „Ślimaki”, również komedią dokumentalną. Film przenosi nas w świat polskich hodowców ślimaków. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch, ale podbijają Chiny i Japonię. Na fali popularności ślimaczanego „złotego” interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad, postanawia założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, pan Grzegorz Skalmowski znany jako „Ślimaczany Król”. Film został wyprodukowany przez Wajda Studio.

Oba filmy były współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada firma Media Move.

Na podstawie informacji prasowej


23.04.2018