„Nina” wygrywa w Rotterdamie!

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Nina” w reżyserii Olgi Chajdas (produkcja Film It) otrzymał główną nagrodę w konkursie VPRO Big Screen podczas 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie (IFRR).

W istniejącej od 2013 roku sekcji VPRO Big Screen Competition jury przyznaje wybranemu przez siebie filmowi nagrodę w wysokości 30 tys. euro, z której to kwoty połowa ma być przeznaczona na kolejny film twórcy, natomiast reszta pieniędzy przyznawana jest na dystrybucję oraz promocję filmu w Holandii. Zwycięski tytuł ma również zapewnioną dystrybucję telewizyjną.  

Jury w składzie: Miriam van den Brink, Nazanin Hedayati, Jasper Jacobs, Mees van Rooij i Tessa Verrijp spośród 8 konkursowych produkcji najwyżej oceniło polski film. Zdaniem jurorów „Nina” to „Uniwersalna historia miłosna, poruszająca kwestię tożsamości i niosąca nadzieję. To opowieść o przyswajaniu sobie oczekiwań społecznych, także walce z nimi i o byciu wiernym sobie (…). Historia daleka od stereotypów oferuje portret osobistego doświadczenia. To też pięknie sfotografowany film, pełen powolnych, długich i niezwykle intymnych ujęć, znakomicie zagrany”.

„Nina”

„Nina”. fot. Robert Pałka/Film It

„Historia nieoczekiwanej trudnej miłości, pogmatwanych relacji, skomplikowanych wyborów. Małżeństwo Niny i Wojtka wkracza w fazę kryzysu. Od lat starają się o dziecko. Kolejne kroki, pomysły i działania nie przynoszą skutku. Szukają surogatki i tak poznają Magdę. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują” – piszą producenci obrazu.

Główne role w filmie zagrali Julia Kijowska, Eliza Rycembel i Andrzej Konopka. Scenariusz filmu napisały wspólnie Olga Chajdas oraz Marta Konarzewska. Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk. Producentem filmu jest firma Film It.

„Mam nadzieję, że po seansie «Niny» ludzie zaczną rozmawiać o uczuciach i mówić o tym, jakim złem jest ukrywanie tego, co się czuje naprawdę. Ukrywanie sekretu to nie jest sposób na życie” – podkreślała reżyserka Olga Chajdas podczas spotkań z festiwalową publicznością. Warto dodać, iż polski film w ramach festiwalowej inicjatywy IFRR Live był prezentowany jednocześnie w 45 europejskich kinach, a pokazom towarzyszyła transmisja spotkania z aktorką Elizą Rycembel i reżyserką, podczas którego widzowie online mogli przesyłać swoje pytania.

47. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie zakończył się 4 lutego.

Więcej informacji: www.ifrr.com.


02.02.2018