„Numery” Olega Sencowa na Berlinale

Światowa premiera filmu „Numery” Olega Sencowa odbędzie się w programie 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film jest współfinansowany przez PISF.

Światowa premiera ukraińsko-polsko-czesko-francuskiej koprodukcji „Numery” w reżyserii Olega Sencowa będzie miała miejsce 18 lutego 2020 w Maxim Gorki Theatre podczas specjalnego wydarzenia poświęconego 70. rocznicy powstania Berlinale. Film będzie także pokazany w sekcji Berlinale Special. Polska premiera z udziałem Olega Sencowa i polskich twórców została zaplanowana na 1 marca, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

„Numery”

„Numery”, zrealizowane na podstawie sztuki Sencowa, to dystopia i parabola. Film opowiada o ściśle uporządkowanym świecie dziesięciu liczb, w którym nagle pojawił się błąd powodujący stworzenie nowego świata. Czy będzie lepszy od starego?

Duży udział polskich twórców

Duży udział w powstaniu filmu mieli polscy twórcy. Zdjęcia zrealizował Adam Sikora, film zmontował Jarosław Kamiński, a dźwięk zrealizowali Bartłomiej Woźniak i Wojciech Mielimąka. Polskim producentem filmu jest Apple Film Production, firma kierowana przez Dariusza Jabłońskiego, reżysera i producenta, prezydenta Polskiej Akademii Filmowej.

Film został wyprodukowany przez 435 Films (Ukraina) i Apple Film Production (Polska) w koprodukcji z Czeską Tv, CANAL+, Halley Production przy wsparciu Ministerstwa Kultury Ukrainy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Hubert Bals Fund i Europejski Klub Producentów. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Latido Films.

„Numery” to piąty film producentów Apple Film Production, Dariusza Jabłońskiego, Violetty Kamińskiej i Izabeli Wójcik, który w ostatnich latach znalazł się w programie Berlinale. Wcześniejsze to: „Dowłatow”, reż. Aleksiej German jr (Srebrny Niedźwiedź za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne 2018), „Kiedy padają drzewa”, reż. Marysia Nikitiuk (Berlinale Panorama 2018), „Proces. Federacja rosyjska kontra Oleg Sencow”, reż. Askold Kurov (Berlinale Special 2017), „Pod elektrycznymi chmurami”, reż. Aleksiej German jr (Srebrny Niedźwiedź za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne, Berlinale 2015).

Na podstawie informacji prasowej

22.01.2020