"Obława" i "Zdjęcie" w Montrealu

Obława i Zdjęcie
 „Obława” i „Zdjęcie”. Materiały promocyjne

 

„Obława” Marcina Krzyształowicza i „Zdjęcie” Macieja Adamka zostaną pokazane w ramach sekcji konkursowych podczas 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, który odbędzie się w dniach 23 sierpnia – 3 września 2012. Oba filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Obława” i „Zdjęcie” w konkursie

Do tegorocznej edycji MFF w Montrealu zakwalifikowało się ponad 430 filmów z 80 krajów. Wśród nich znalazły się dwie polskie produkcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Obława” Marcina Krzyształowicza zakwalifikowała się do Międzynarodowego Konkursu, w którym o główną nagrodę powalczy z 16 fabułami z całego świata. „Zdjęcie” Macieja Adamka zostanie pokazane w ramach Międzynarodowego Konkursu Debiutów. Pokaz filmów na festiwalu będzie ich międzynarodową premierą.

Obława 

Akcja „Obławy” rozgrywa się podczas II wojny światowej. Obraz Marcina Krzyształowicza to z jednej strony partyzancka ballada, pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller. Film opowiada historię zemsty kaprala Wydry – specjalisty od wykonywania wyroków – za wymordowanie jego oddziału partyzanckiego. To także opowieść o psychologicznych konsekwencjach pewnej zdrady, która zaciąży nad życiem kilku osób.

Marcin Dorociński w roli głównej

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Marcin Krzyształowicz. W rolę głównego bohatera wcielił się Marcin Dorociński. Na ekranie partnerują mu m.in. Maciej Stuhr, Weronika Rosati i Sonia Bohosiewicz. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak. Polska premiera filmu miała miejsce podczas 37. Gdynia Film Festival, gdzie film zdobył Srebrne Lwy, nagrodę za najlepszy montaż i nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Lokalnych. Producentem obrazu jest Skorpion Arte. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie.

Zdjęcie 

„Zdjęcie” opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. Film jest również opowieścią o pierwszej miłości, zdradzie i zetknięciu ze śmiercią. Reżyserem i autorem scenariusza jest Maciej Adamek. Scenariusz filmu „Zdjęcie” wygrał w 2006 roku polską edycję konkursu Hartley-Merrill (obecnie Script Pro) i zajął również III miejsce w światowym finale tego konkursu. 

Międzynarodowy debiut Macieja Adamka

Debiut Macieja Adamka to polsko-niemiecko-węgierska koprodukcja. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski. Producentem obrazu jest firma Koncept Media, a koproducentami Mastershot i Szkoła Wajdy. W filmie wystąpili m.in. Maciej Łagodziński, Karolina Gorczyca, Andrzej Chyra, Stanisława Celińska i Władysław Kowalski. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Etiuda ze wsparciem PISF w sekcji Focus on World Cinema

W ramach sekcji Focus on World Cinema zostanie pokazana etiuda fabularna „Jestem OK” w reżyserii Tushara Prakasha, zrealizowana w PWSFTviT w Łodzi. Film jest opowieścią o nauczycielu, który staje przed trudnym zadaniem poradzenia sobie ze swoją seksualnością. „Jestem OK” wygrało Konkurs Etiud Faburalnych podczas 10. edycji festiwalu „Łodzią po Wiśle”. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Daty projekcji polskich filmów 

 

„Obława”

 

  • 24 sierpnia 2012 – Cinéma Impérial – godz. 10.00 
  • 24 sierpnia 2012 – Théatre Maisonneuve – godz. 19.00 
  • 25 sierpnia 2012 – Cinéma Impérial – godz. 14.00

„Zdjęcie”

  • 31 sierpnia 2012 – Cinéma Quartier Latin 10 – godz. 14.10 
  • 1 września 2012 – Cinéma Quartier Latin 10 – godz. 19.20
  • 2 września 2012 – Cinéma Quartier Latin 10 – godz. 17.00

„Jestem OK”

  • 28 sierpnia 2012 – Cinéma Quartier Latin 10 – godz.21.20
  • 29 sierpnia 2012 – Cinéma Quartier Latin 10 – godz.19.10
  • 2 września 2012 – – Cinéma Quartier Latin 10 – godz.11.30

MFF w Montrealu


Festiwal w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym, akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Nagrody dla filmów ze wsparciem PISF

Podczas poprzednich edycji festiwalu w Montrealu międzynarodowe jury nagrodziło filmy, które były współfinansowane przez PISF. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego, a film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauze Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI. Oba filmy były pokazywane w ramach Konkursu Międzynarodowego. W 2010 roku „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego otrzymała Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.ffm-montreal.org.

 

Paulina Bez

08.08.2012

Galerie zdjęć