„Ogród rodzinny. Przyjaciel” w kinach

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej pierwsza część trylogii „Ogród rodzinny” Jana Hřebejka i Petra Jarchovský’ego „Ogród rodzinny. Przyjaciel” w kinach od 15 lutego.

„Przyjaciel” to pierwsza część trylogii „Ogród rodzinny”. Imponująco zrealizowana opowieść osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi.

„Ogród rodzinny. Przyjaciel” to historia niespełnionej miłości. Opowieść o lojalności, wierności, pożądaniu, poczuciu winy, o odejściu i powrocie, o rodzinie, rodzicach i dzieciach. To portret rodzinny widziany oczami kobiet, które połączył los.

Trzy siostry Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří, przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, że go nie wydali w trakcie przesłuchań pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy. Po latach nieobecności jest on dla domowników obcym człowiekiem, ale zostaje z rodziną. Jiří odchodzi.

Twórcy 

Film jest koprodukcją czesko-słowacko-polską z 2017 roku. Za reżyserię odpowiada Jan Hřebejk, za scenariusz Petr Jarchovský. Autorem zdjęć do filmu jest Bartek Cierlica. Zdjęcia do filmu powstawały w Pradze, Veltrusach, Jaromierzu i Žatcu.

W rolach głównych występują Ondřej Sokol, Anna Geislerová, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Martin Finger. 

Producentem filmu jest Viktor Tauš z Fog’n Desire Films. Polską koproducentką jest Agnieszka Kurzydło z MD4. W powstał w koprodukcji z Sokol Kollar, MD4, Czeska Telewizja, Innogy, Barrandov Studio, HN Film, Magic Lab, Rozvid, Europe Visual Consulting, KFS Production, RTVS, Chimney Polska.

Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy, Audiowizualny Fundusz Filmowy, MEDIA Kreatywna Europa.

Polskim dystrybutorem filmu jest Żółty Szalik.

  • Część 2. „Ogród rodzinny. Dezerter” w kinach od 29 marca.
  • Część 3. „Ogród rodzinny. Ukochany” w kinach od 10 maja.

 


14.02.2019