„Okupacja 1968” pokazy filmu w Sopocie i Warszawie

W najbliższy czwartek w Sopocie odbędzie się rocznicowy koncert, w którym polscy wykonawcy – m.in. siostry Przybysz, Krzysztof Zalewski i Dawid Podsiadło wykonają utwory Czerwonych Gitar czy Kalinki – te same, które 50 lat temu wybrzmiały w Operze Leśnej. Niedługo później, 5 września w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się specjalny pokaz filmu współorganizowany przez Instytuty Kultury Słowacji, Czech, Węgier i Niemiec.

„Okupacja 1968”

„Okupacja 1968”. Fotos z filmu, materiały prasowe 

W pięciu etiudach zrealizowanych przez reżyserów i reżyserki z Rosji, Węgier, Polski, Bułgarii i Niemiec, weterani operacji „Dunaj” opowiadają z własnej perspektywy, jak wielka historia spotkała na swojej drodze małego człowieka. Czy dziś po oswobodzeniu się z radzieckiej dominacji i zniesieniu w większości krajów obowiązkowej służby wojskowej, stać ich i nas na pełną wolność?

Twórcy

Film „Okupacja 1968” składa się z pięciu etiud stworzonych przez pięciu reżyserów z pięciu krajów. Każdy z nich tworzy osobną historię opowiedzianą przez archiwalia i zdjęcia współczesne.

Reżyserami filmów są Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Magdalena Szymków, Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt. Film jest koprodukcją słowacko-czesko-polsko-bułgarsko-węgierską.

Polskim producentem filmu jest Stanisław Zaborowski z Silver Frame, nadzór merytoryczny nad całością sprawuje Peter Kerekes, słowacki reżyser i scenarzysta.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, TVP, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz miasto Sopot.

„Piszę do ciebie, kochanie”, reż. Magdalena Szymków 

1968 rok. Sopocka plaża, dziewczyny w bikini, festiwal piosenki, samospalenie Siwca i czołgi na ulicach okupowanej Pragi. Dokument montażowy o okupacji Czechosłowacji, zbudowany na archiwaliach i donosach partyjnych konfidentów. Historia dziewczyny, która wychodzi za mąż za chłopaka, który w podróż poślubną jedzie na wojnę. Patchworkowy obraz przeszłości i absurd totalitarnego kraju, którego obywatele w tym samym czasie najeżdżają sąsiadów, drukują ulotki sabotujące inwazję i tańczą twista.

Widowisko w Sopocie

23 sierpnia, w najbliższy czwartek w Operze Leśnej w Sopocie odbędzie się  specjalne widowisko upamiętniające tę rocznicę. Wydarzenie jest bezpośrednim nawiązaniem do VIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, który odbył się w sierpniu 1968 roku. Impulsem do realizacji był film dokumentalny w reżyserii Magdaleny Szymków „Piszę do ciebie, kochanie”, który obrazuje atmosferę oraz kulisy sopockiego festiwalu, wpisanego w obraz interwencji wojsk polskich w Czechosłowacji.

Kiedy Wojska Układu Warszawskiego wkroczyły na  terytorium Czechosłowacji, zaczynał się właśnie VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. W miarę rozwoju wydarzeń kolejni wykonawcy i całe ekipy zagraniczne, w geście protestu i solidarności z Czechami, zaczęły opuszczać festiwal. Kiedy na scenie rozbrzmiewały skoczne piosenki, Praga zaczynała płonąć…

Dekonstrukcji mitu sopockiego festiwalu, poprzez ukazanie go w konkretnym kontekście historycznym oraz nawiązanie dialogu pomiędzy przeszłością a teraźniejszością podjęli się: Magdalena Szymków – scenariusz, reżyseria filmu dokumentalnego „Piszę do ciebie, kochanie”, przywołującego atmosferę i kulisty sopockiego festiwalu oraz Michał Walczak – reżyseria wydarzenia.

Utwory m.in. Czerwonych Gitar, Stana Borysa czy Kalinki wykonają: Brodka, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Basia Wrońska, Dawid Podsiadło, Kev Fox, Krzysztof Zalewski, MaJLo, Skubas, Tomasz Makowiecki. W chórkach wystąpią Michał „Bunio” Skrok i Marsija.

Więcej  informacji o koncercie na stronie fb wydarzenia: www.facebook.com/events/254071475351274/

Pokaz w Warszawie

5 września o godz. 18.00 w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się uroczysty pokaz filmu “Okupacja 1968”.  Projekcję poprzedzi spotkanie z twórcami, które poprowadzi Karolina Sulej.

Gośćmi spotkania będą Magdalena Szymków, Peterem Kerekesem, Linda Dombrovszky oraz Marie Elise Scheidt.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Słowacki, Czeskie Centrum, Węgierski Instytut Kultury, Niemiecki Instytut Historyczny oraz polski producent filmu – Silver Frame.

Informacja prasowa


21.08.2018