One Movie Project - krótkometrażowe debiuty filmowe

One Movie Project – krótkometrażowe debiuty filmowe to projekt powstały w Krakowie z inicjatywy  Fundacji Multi Art w 2017 roku. Jego celem jest umożliwienie debiutującym reżyserom, realizacji krótkometrażowego filmu fabularnego, dokumentalnego lub animowanego.

Szansa na krótki film

Założeniem projektu jest realizacja nieskomplikowanych i niskobudżetowych filmów o długości do 15 min.

Celem One Movie Project jest umożliwienie debiutującym reżyserom realizacji krótkometrażowego (15 min) filmu fabularnego, dokumentalnego lub animowanego.

One Movie Project daje szanse na pierwszy profesjonalny kontakt z produkcją filmową autorom będącym całkowicie na początku drogi filmowej, absolwentom szkół filmowych i filmowcom niezależnym, będącym przed debiutem fabularnym, dokumentalnym lub animowanym w  profesjonalnej produkcji.

Zwycięzcy pierwszej edycji

W pierwszej edycji projektu do organizatora wpłynęło 69 scenariuszy. 

Po dwóch turach spotkań z twórcami i pitchingami wybranych sześciu projektów Jury w składzie Krzysztof Gierat – przewodniczący, Xawery Żuławski, Daria Woszek, Aleksandra Świerk i Piotr Lenar skierowało do produkcji dwa: „Nie zmieniaj tematu” Huberta Patynowskiego i „Przejście graniczne” Agnieszki Chmury.

Oba filmy zostały wyprodukowane w całości przez Centrum Filmowe Kraków przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Filmy powstały na terenie Małopolski, w całości ekipami i siłami twórczymi z Krakowa, pomagając w rozwoju krakowskiej produkcji  filmowej.

Premiera na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Oba filmy miały swoją premierę na 59  Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zostały zakwalifikowane do Konkursu Polskiego.

„Nie zmieniaj tematu”

Film „Nie zmieniaj tematu” zdobył główną nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

„Nie zmieniaj tematu” znalazł się też w programie 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 3. Festiwalu Filmowym Notofest Suwałki, Festiwalu Culturescapes Poland w Chur Szwajcaria i innych nadchodzących dopiero festiwalach filmowych.

„Przejście Graniczne”

Film „Przejście Graniczne” zdobył już główną nagrodę za najlepszy fabularny film krótkometrażowy na Bihać Avantura Film Festival. Znalazł się w programie Madriff Film Festival, Seul International Film Festival, a także innych zagranicznych festiwali.

Przy obu filmach pracowało ponad 40 młodych filmowców.

Fundacja Multi Art i Centrum Filmowe AMA planują kontynuację projektu debiutów One Movie Project w latach 2019/2020. Planowane jest także rozszerzenie formuły o debiutanckie filmy pełnometrażowe i objęcie projektem teren całej Polski.

Więcej informacji: http://filmowykrakow.pl/one-movie-project/

Na podstawie informacji prasowej


29.08.2019