„Over the Limit” Marty Prus w kinach

30 listopada do kin w całej Polsce trafi współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument „Over the Limit” w reżyserii Marty Prus.

„Over the limit” to polsko-niemiecko-fińska koprodukcja portretująca świat rosyjskiej gimnastyki artystycznej. Pełnometrażowy debiut dokumentalny Marty Prus swoją światową premierę miał w listopadzie 2017 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Polska premiera odbyła się podczas 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dystrybutorem „Over the Limit” w Polsce jest firma Mayfly.

„Over the Limit”

Historia rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun, która w drodze po olimpijskie laury w Rio de Janeiro musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami. Film to także niecodzienna okazja, by przyjrzeć się gimnastyce artystycznej od kuchni w kraju będącym kolebką talentów w tej dziedzinie. Reżyserce udało się wniknąć do zamkniętego świata i sportretować niełatwe relacje pomiędzy gimnastyczkami oraz ich trenerkami.

Marta Prus wyróżniona przez Variety

Marta Prus jest studentką Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi oraz absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Od dzieciństwa związana z tańcem. Była członkiem grupy gimnastycznej klubu sportowego IKS AWF w Warszawie, a następnie tancerką w studio Hanny Kosiewicz. „[Doświadczenie sportowe] uczy wrażliwości na ruch. W kinie wiele dowiadujemy się o postaci, patrząc na to, jak mówi, jak się porusza, jakie gesty wykonuje. Taniec i gimnastyka pomagają – budują świadomość ciała i lepsze rozumienie ruchu jako narzędzia filmowego” – mówiła Marta Prus w wywiadzie dla portalu culture.pl.

Autorka nagradzanych etiud „Mów do mnie” (2015) i „Ciepło-zimno” (2016).

Pełnometrażowy debiut dokumentalny Marty Prus stał się objawieniem światowych festiwali, zdobywając uznanie krytyków i zachwyt widowni.  Film został nazwany przez Variety „Czarnym łabędziem” dokumentu, a Marta Prus znalazła się na liście 10 europejskich talentów, których karierę należy śledzić – „10 Europeans to Watch 2018”, przygotowanej przez dziennikarzy magazynu.

Międzynarodowe sukcesy

Poza IDFA w Amsterdamie „Over the Limit” prezentowany był również na festiwalach m.in. w Goeteborgu, Moskwie, Monachium, Wiedniu, Toronto, czy na szwajcarskim Visions du Réel. W Luksemburgu film otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu. „Film jest niekonwencjonalnym i estetycznie przemyślanym dokumentem sportowym, przedstawiającym młodą kobietę, walczącą z osobistą wytrzymałością.” – pisało w werdykcie Jury.

Na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Over the Limit” otrzymało nagrody: Srebrny Róg za najlepszy pełnometrażowy film w międzynarodowym konkursie dokumentalnym; Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego w konkursie polskim; Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych; Nagrodę za zdjęcia i Nagrodę publiczności.

„Over the Limit” można również oglądać w wybranych kinach w USA. Dystrybutorem filmu jest Film Movement.

Twórcy

Producentami filmu są Maciej Kubicki i Anna Kępińska z warszawskiej firmy Telemark. Za zdjęcia odpowiada Adam Suzin a za montaż Maciej Pawliński. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W kinach od 30 listopada.


26.11.2018