Paweł Pawlikowski w Jury konkursu głównego w Cannes!

Paweł Pawlikowski znalazł się w Jury konkursu głównego 72. Festiwalu Filmowego w Cannes.

W jury konkursu głównego znaleźli się także: Alejandro González Iñárritu (przewodniczący), Elle Fanning, Maimouna N’Diaye, Kelly Reichardt, Alice Rohrwacher, Enki Bilal, Robin Campillo i Yorgos Lanthimos. Jury przyzna nagrody 25 maja podczas uroczystej gali zamknięcia festiwalu.

Paweł Pawlikowski

Urodzony w Polsce, ale wychowany w Wielkiej Brytanii Paweł Pawlikowski, jako samodzielny twórca zadebiutował w 1990 roku dokumentem „Z Moskwy do Pietuszek z Wienediktem Jerofiejewem”. Jego bohaterem był tytułowy poeta, którego losy poznajemy przez pryzmat napisanego przez niego poematu „Moskwa-Pietuszki”. Opowieść o Jerofiejewie to w jakimś sensie również opowieść o ówczesnej Rosji. Bohater kolejnego dokumentu Pawła Pawlikowskiego, wnuk Fiodora Dostojewskiego, wybiera się – śladami swojego słynnego przodka – w swoją pierwszą podróż na Zachód. „Podróże Dostojewskiego” stanowią także świadectwo gwałtownych przemian społeczno-politycznych, jakie na początku lat 90. były udziałem państw Europy Środkowo-Wschodniej. W swoim kolejnym obrazie Pawlikowski zajął się dramatycznymi wydarzeniami na Bałkanach. Głównym tematem „Serbskiego eposu” jest wojna domowa w Bośni, rosnące w siłę tendencje nacjonalistyczne i ich okrutne konsekwencje dla zwykłych obywateli. Na przykładzie Radovana Karadzica, przywódcy bośniackich Serbów, reżyser pokazał, jak w ludziach może rodzić się przemoc i nienawiść. W połowie lat 90. powrócił z kamerą do Rosji. W inspirowanej kultowym „Rejsem” Marka Piwowskiego „Podróży z Żyrynowskim” przyjrzał się osobowości faszyzującego, rosyjskiego polityka Władimira Żyrinowskiego.

Pod koniec lat 90. Reżyser zaczął kręcić filmy fabularne. Najpierw powstał „Korespondent” (1998). Za „Ostatnie wyjście” (2000) oraz „Lato miłości” (2004) zdobył BAFTA – Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. W 2011 roku wyreżyserował „Kobietę z Piątej Dzielnicy”, a dwa lata później „Idę”. Kameralna, czarno-biała opowieść o młodej dziewczynie, która przed złożeniem ślubów zakonnych razem ze swoją ciotką odbywa podróż w poszukiwaniu swoich korzeni i odkrywaniu własnej tożsamości, przyniosła Pawlikowskiemu mnóstwo nagród na wielu festiwalach na całym świecie z Europejską Nagrodą Filmową oraz amerykańskim Oscarem na czele. W wyniku internetowego głosowania publiczności „Ida” została uznana za najlepszy film z okazji 30-lecia Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), wyprzedzając „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, który uplasował się na drugim miejscu. Znalazła się również na liście stu najlepszych filmów XXI wieku wg rankingu telewizji BBC Culture. Do dziś w Wielkiej Brytanii Paweł Pawlikowski uznawany jest za jednego z najciekawszych… brytyjskich reżyserów. Reżyser był członkiem jury konkursu głównego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, zasiadł w jury 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku będzie oceniał filmy w Cannes, gdzie jego ostatni obraz „Zimna wojna” została nagrodzona podczas ubiegłorocznej edycji w konkursie głównym nagrodą dla najlepszego reżysera. Film był także nominowany do Oscara w aż trzech kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal) i najlepszy film nieanglojęzyczny.

Zarówno „Ida”, jak i „Zimna wojna” triumfowały podczas Europejskich Nagród Filmowych. „Ida” wygrała w kategoriach najlepszy film europejski, najlepszy europejski reżyser, najlepszy europejski scenariusz, a Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski zdobyli Nagrodę im. Carla Di Palmy dla najlepszego europejskiego autora zdjęć. „Zimna wojna” wróciła z pięcioma statuetkami EFA za najlepszy europejski film, najlepszą europejski reżyserię, najlepszy europejski scenariusz, najlepszą rolę żeńską i najlepszy montaż.

W 2019 roku reżyser jest liderem komisji eksperckiej oceniającej wnioski składane na produkcję filmów fabularnych w PISF.


29.04.2019