Pierwsze „zachęty” wypłacone!

Znamy tytuły trzech projektów, którym jako pierwszym, wypłacono wsparcie finansowe w ramach tzw. zachęt. To „Magnezja” Macieja Bochniaka, „Psy 3. W imię zasad” Władysława Pasikowskiego oraz „Pewnego lata” Dustina Loose.

Wypłaty pierwszych „zachęt” były możliwe dzięki pozytywnej weryfikacji raportów dostarczonych do PISF przez wnioskodawców. Obecnie sprawdzane są raporty kolejnych siedmiu projektów.

Obsługą systemu „zachętowego” (30% cash rebate) zajmuje się PISF, a zasady jego funkcjonowania reguluje ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. System oferuje zwrot poniesionych w Polsce kosztów produkcji w wysokości 30 proc. polskich kosztów kwalifikowalnych i działa w Polsce od ponad roku. Środki przeznaczone na wspieranie produkcji audiowizualnej pochodzą bezpośrednio z budżetu państwa i są rozdzielane w ciągu roku, aż do ich wyczerpania. Więcej informacji na temat działania systemu „zachęt” znajduje się tutaj.

„Magnezja” (fot. materiały prasowe)

„Magnezja”

To osadzony w dwudziestoleciu międzywojennym i na pograniczu polsko-sowieckim kryminał w poetyce westernu. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży. Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew. Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin i Albert Hudini – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj. To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem.

W filmie w zaskakujących aktorskich metamorfozach występują m.in. Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Borys Szyc, Małgorzata Gorol, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska, Bartosz Bielenia, Piotr Głowacki czy Helena Norowicz. Scenariusz powstał w wyniku współpracy Macieja Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Autorem zdjęć jest Paweł Chorzępa, a za scenografię odpowiada Marek Warszewski. Kostiumy przygotowała Dorota Roqueplo, a charakteryzacja jest dziełem Waldemara Pokromskiego oraz Agnieszki Hodowanej. Montażystą filmu jest Jacek Drosio, zaś muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek. Producentem jest Aurum Film.

„Psy 3. W imię zasad” (fot. materiały prasowe)

„Psy 3. W imię zasad”

Po 25 latach odsiadki Franz Maurer wychodzi z więzienia i wkracza w nową Polskę, w której nic nie jest takie, jak zapamiętał. Kto i co czeka na człowieka, który przez ostatnie ćwierć wieku… nie robił nic? Jak odnajdzie się w świecie, w którym dawne zasady i lojalność przestały obowiązywać? Los ponownie połączy go z „Nowym”, Wolfem i kapitanem Tadeuszem Stopczykiem. Ich spotkanie zmieni wszystko.

W najnowszej części „Psów” w reżyserii i według scenariusza Władysława Pasikowskiego, wracają kultowi bohaterowie: Franz Maurer, Waldemar Morawiec i Radosław Wolf i ich drogi ponownie się krzyżują. W te role ponownie wcielają się: Bogusław Linda, Cezary Pazura i Artur Żmijewski. W filmie pojawiają się też nowe twarze, m.in. Marcin Dorociński, Sebastian Fabijański, Tomasz Schuchardt, Jan Frycz i Mirosław Baka. 

„Pewnego lata” (fot. materiały prasowe)

„Pewnego lata” (Ein Sommer”)

To historia Ebby, kobiety, która zostawia za sobą swojego uporządkowane życie oraz małżeństwo i wyrusza by występować w stroju niedźwiedzia w podróżującym po polskim wybrzeżu cyrku. Nowe doświadczenia oraz romans z dyrektorem cyrku sprawią, że zacznie się zastanawiać, czy chce odzyskać męża i wrócić do swojego „starego” życia? Jako niedźwiedzica odkryje siebie i swoją siłę na nowo.

Reżyserem filmu „Ein Sommer” jest Dustin Loose, a produkcja realizowana była przez Pokromski Studio na zlecenie niemieckiej firmy Provobis z Monachium. W 65-osobowej ekipie 70 proc. stanowili Polacy. Za scenografię odpowiadają Marion Foradori oraz Radosław Zielonka, a za charakteryzację współodpowiedzialna była Beata Rółkowska. Autorem zdjęć do filmu jest Clemens Baumeister. W filmie występują też polscy aktorzy, m.in. Dymitr Hołówko i Ireneusz Kozioł, obok Irisa Berbena czy Reinera Bocka. W Polsce realizowana była całość zdjęć do filmu, a niemiecko-polska ekipa pracowała w Trójmieście oraz okolicach Łeby przez ponad półtora miesiąca.

24.08.2020