Polacy współtwórcami efektów specjalnych przy hollywoodzkiej produkcji

W warszawskim studio Chimney Pot właśnie zakończyły się prace nad „Atomic Blonde” w reżyserii Davida Leitcha, reżysera m.in. filmu „John Wick”.

Film to elektryzująca opowieść o tajnej agentce MI6 (w tej roli Charlize Theron), osadzona na tle Berlina epoki zimnej wojny. Jak zawsze w kinie szpiegowskim, akcja i efekty specjalne to ważna część filmu.  
Nad procesem prac postprodukcyjnych w studio Chimney czuwał Marcin Drabiński. Za compositing projektu w polskiej siedzibie odpowiadali Tomasz Tejchman, Miron Błocki oraz Wojciech Świątkiewicz. Polacy zasilali również inne biura grupy Chimney tworzące ten projekt. Prace nad nim trwały około dwóch miesięcy.

Produkcja globalna z udziałem Polaków

Duża część działań postprodukcyjnych to sfera DI (Digital Intermediate: proces obróbki plików cyfrowych), w której Chimney specjalizuje się od dawna. „To naprawdę produkcja globalna” – mówi Ireneusz Dąbrowski, szef działu DI w Chimney Poland. „Materiał nieustannie przepływał na linii Los Angeles – Warszawa – Sztokholm”. „Dużym wyzwaniem była dla nas całodobowa praca nad materiałem wynikająca z różnic czasowych pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi” – dodaje Kuba Sokołowski, supervisor DI odpowiedzialny za koordynację projektu.

Celem Chimney Group było zapewnienie całościowego procesu postprodukcji filmu, a w jego realizacji uczestniczyły studia z kilku krajów. Conforming i mastering materiału oraz przygotowanie finalnej wersji kinowej były głównymi zadaniami studia w Warszawie. „Będziemy kontynuować nasz udział w dużych produkcjach z rynku amerykańskiego. W tym roku mamy już za sobą kolejny taki projekt, na razie jednak nie możemy zdradzać szczegółów. Na pewno we współpracy ze Stanami pomaga otwarcie nowego biura w Los Angeles, z którym silnie kooperujemy” – dodaje Zuzanna Hencz, CFO i szef działu fabularnego Chimney Poland. Więcej: www.chimney.pl.

Premiera filmu „Atomic Blonde” odbędzie się już 28 lipca 2017 roku. Dystrybutorem obrazu jest firma Monolith.

Informacja prasowa

20.07.2017