Polska na Berlinale 2006. Złoty Niedźwiedź dla Andrzeja Wajdy

Przyznanie Andrzejowi Wajdzie Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości będzie najważniejszym polskim wydarzeniem 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

 

Wajda odbierze nagrodę 15 lutego, uroczystości będzie towarzyszyć pokaz filmu „Piłat i inni”.

Na Berlinale zostanie zaprezentowanych kilka nowych polskich filmów. 15 lutego odbędzie się projekcja „Komornika” Felika Falka w drugiej co do ważności sekcji festiwalowej Panorama Special. „Doskonałe popołudnie” Przemysława Wojcieszka znalazło się w sekcji Forum, w której pokazywane są filmy realizowane przez młodych filmowców, nieszablonowe, niekomercyjne i nowatorskie. Film Doroty Kędzierzawskiej „Jestem” został zakwalifikowany do sekcji młodzieżowej Kinderfest 14+ i będzie walczył o Kryształowego Niedźwiedzia.

Festiwalowi towarzyszą branżowe targi i warsztaty. 12 lutego na Co-production Market PISF zorganizuje prezentację dla potencjalnych koproducentów. Instytut złoży akces do European Film Promotion. Organizacja ta zajmuje się promocją kina europejskiego, działa od 1997 r., skupia 24 członków z 26 państw.

Po raz pierwszy na European Film Market w Berlinie w Martin Gropius-Bau zorganizowany zostanie Central European Stand, na którym oprócz Polski prezentować się będę Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry.

PISF oraz organizatorzy Festiwalu postanowili uczcić zbliżającą się 10. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. 14 lutego zostanie otwarta wystawa poświęcona życiu i twórczości reżysera. 15 lutego w ramach Berlinale Talent Campus odbędzie się sympozjum „Colour me, Kieslowski!”, w którym wezmą udział m.in. Wim Wenders, Agnieszka Holland i Andres Veiel.

Berlinale Talent Campus to rodzaj wielkich warsztatów filmowych, w których bierze udział kilkuset filmowców. 14 lutego zostanie zaprezentowany projekt „Reflection”, zrealizowany wspólnie przez Szkołę Wajdy i Międzynarodową Szkołę Filmową w Kolonii.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie to jedna z największych imprez filmowych na świecie. W konkursie tegorocznego Berlinale będzie 19 filmów, w jury konkursu głównego zasiada polski operator z Hollywood Janusz Kamiński. Na czele jury stanęła brytyjska aktorka Charlotte Rampling.
Laureatów wszystkich nagród tegorocznego Berlinale poznamy 18 lutego.

 

23.02.2006