Polskie animacje na 43. festiwalu w Annecy

Po raz kolejny polskie animacje znalazły się w programie jednego z najważniejszych festiwali filmów animowanych – 43. Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie i jednym z najstarszych festiwali w Europie poświęconych animacji. Festiwalowi towarzyszą międzynarodowe targi animacji (MIFA) – jedne z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie.

„Acid Rain”, „Story” i „Deszcz” w konkursie filmów krótkich

W konkursie o miano najlepszego filmu rywalizować będą filmy „Acid Rain” Tomka Popakula, „Deszcz” Piotra Milczarka i „Story” Joli Bańkowskiej. Wszystkie trzy filmy są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Acid Rain”, reż. Tomek Popakul

Opowieść o niecodziennym spotkaniu gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka, z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ, załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Premiera na Sundance. Nagroda na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym (Srebrny Lajkonik).

Produkcja: Animoon (Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek), koprodukcja: FINA. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

„Deszcz”, reż. Piotr Milczarek

Lekki, krótki film animowany, opowiadający o zbiorowej świadomości. O tym, że brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za własne czyny sprawia, że bezrefleksyjnie idziemy za tłumem, co może doprowadzić do tragedii. To również film o próbie walki jednostki ze zbiorową hipnozą i o konsekwencjach zarówno dla niej, jak i tłumu.

Produkcja: Fumi Studio (Piotr Furmankiewicz i Mateusz Michalak).

„Story”, reż. Jola Bańkowska

„Story” to ironiczny ciąg kilkunastu scenek, opowiadających o przenikaniu się codzienności ze światem cyfrowym. Oglądany przez „story”, popularną dziś funkcję na większości mediów społecznościowych, przedstawia ludzi samotnych, zagubionych, a czasem już obojętnych na otaczającą ich rzeczywistość.

Premiera na 69. Berlinale.

Produkcja: Studio Munka. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion. Agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales.

„Nie masz dystansu”, „Ovule”, „Duszyczka” w konkursie filmów studenckich

W konkursie filmów studenckich biorą udział filmy „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „Ovule” Natalii Durszewicz i „Duszyczka” Barbary Rupik. Polskie filmy w konkursie są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Nie masz dystansu”, reż. Karina Paciorkowska  

Ręcznie rysowana animacja próbująca zadawać pytania na temat miejsca kobiet we współczesnej rzeczywistości. Film inspirowany jest życiem codziennym, wypowiedziami osób publicznych i sposobem, w jaki media mówią o kobietach.

Wyróżnienie na 61. festiwalu DOK Leipzig.

Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

„Ovule”, reż. Natalia Durszewicz

Historia kobiety, której lęki i złudzenia materializują się w postać wszechogarniającej dżungli, która niszczy ją i relację z partnerem. Jest to także próba zanalizowania pojęcia lęku separacyjnego, który głównie objawia się u dzieci. Nieobecność matki czy ojca wzbudza w dziecku dotkniętym tą chorobą strach i niepokój, a wyobraźnia tworzy wiele mrocznych scenariuszy. Z takiego lęku najczęściej się wyrasta, ale są osoby, które zachowują tą traumę w sobie i przekładają ją na swoje późniejsze relacje. Podczas zbyt długiej nieobecności ukochanego kobieta popada w paranoję. Nic nie jest takie, jak się wydaje. Jest obsesyjnie podejrzliwa i zazdrosna, wszędzie węszy spisek, boi się samotności. I z tej samotności rodzą się wizje, szaleństwo i strach zaczynają być materialne. Najgorsze przeczucia realizują się, oplatają ją i zabierają możliwość rozsądnego myślenia, odbierają dystans, duszą. Świat tych wizji jest pełen kolorów, bardziej rzeczywisty i pociągający niż codzienność i ten kontrast ukazuje jak bardzo niebezpieczne są wszelakie schorzenia psychiczne, które doprowadzają do tego, że trudno chorej osobie jest zrozumieć i odróżnić świat realny od tego, który jest wykreowany przez cierpiący umysł.

Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

„Duszyczka”, reż. Barbara Rupik

Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

Trzecia nagroda w konkursie Cinéfondation na 72. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

„Rok” w sekcji Big Sleep

W sekcji Big Sleep znalazł się film Małgorzaty Bosek-Serafińskiej pt. „Rok”. Film jest poświęcony pamięci Marka Serafińskiego, reżysera i producenta animacji, prywatnie męża reżyserki. Jest to graficzno-dźwiękowy pamiętnik z papierowych odpadów codzienności jak etykiety, metki cenowe, bilety itp. i opakowań po papierosach wypalonych przez jednego nałogowca w ciągu sześciu lat i zebranych przez jedną zbieraczkę. Ukazuje rozmiar nałogu palacza, determinację i również rodzaj nałogu u zbieraczki oraz upływ czasu w przedziwnej symbiozie ich wspólnego życia.

Produkcja: Serafiński Studio.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 10-15 czerwca.

Strona festiwalu: www.annecy.org


04.06.2019