Polskie animacje w Korei

26 lipca rozpoczął się festiwal Seoul International Cartoon Animation Festival, na którym szeroko reprezentowana jest polska animacja.

Polska honorowym gościem festiwalu

Festiwal SICAF jest jednym z najważniejszych festiwali filmów animowanych odbywających się na świecie. W tym roku honorowym gościem festiwalu jest Polska.

Polski focus zaplanowany został na 27 lipca. W programie znalazły się polskie współczesne animacje: „Plaża” Pawła Prewenckiego, „Afternoon” Izabeli Plucińskiej, „Dokument” Marcina Podolca, „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Danse Macabre” Małgorzaty Rżanek, „Toto” Zbigniewa Czapli, „Lato 2014” Wojciecha Sobczyka, „Udomowienie” Sylwii Gaweł, „Piórnikt” Magdaleny Pileckiej oraz retrospektywy filmów tegorocznych laureatów nagród Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Smoka Smoków: Witolda Giersza i Daniela Szczechury.

Focus organizowany jest w ramach projektu prowadzonego przez Krakowską Fundację Filmową „Polish Docs i Polish Animations Intercontinental” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie organizowane jest w ramach 70-lecia polskiej animacji.

„Twój Vincent” filmem otwarcia

Filmem otwarcia festiwalu jest „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugha Welchmana. W konkursie znalazły się aż 4 polskie filmy: „Locus” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „Zdarzenie plastyczne” Tymona Albrzykowskiego oraz „O Matko!” Pauliny Ziółkowskiej.

W Korei, Krakowską Fundację Filmową reprezentuje dyrektor Krzysztof Gierat. W festiwalu biorą również udział reżyser Zbigniew Czapla, którego masterclass odbędzie się 28 lipca oraz Dorota Kobiela – jedna z autorek animacji „Twój Vincent”.

21. edycja koreańskiego festiwalu potrwa do 30 lipca. Źródło informacji: www.polishanimations.pl.

28.07.2017