Polskie animacje w oficjalnej selekcji 42. festiwalu w Annecy

Polskie filmy i seriale znalazły się w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.  

„III” w konkursie filmów krótkometrażowych

Film „III” Marty Pajek jako jedyny polski film zakwalifikował się do konkursu filmów krótkometrażowych w Annecy. Wyprodukowany przez Animoon film jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”.

„III”, reż. Marta Pajek

„III”, fot. materiały producenta

Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, które okazuje się jedynym okryciem bohaterki. Tak rozpoczyna się ich wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się. „III” to portret kobiety w niełatwej i wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą.

Polskie animacje w konkursie filmów studenckich

W konkursie filmów studenckich wezmą udział filmy „Inny” Marty Magnuskiej, „Kwadratura koła” Karoliny Specht, „Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej i „Ojezu” Betiny Bożek.

W konkursie znalazły się cztery filmy wyprodukowane przez Szkołę Filmową w Łodzi: „Inny” Marty Magnuskiej, „Kwadratura koła” Karoliny Specht i „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej i „Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej. Z kolei „Ojezu” Betiny Bożek został wyprodukowany przez Pracownię Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

„Inny”, reż. Marta Magnuska

„Inny”, fot. materiały producenta

W oczekiwaniu na tajemniczego gościa, zgromadzeni snują przypuszczenia, jak wygląda i kim jest obcy. Nieznajomy materializuje się w ich wyobraźni, a jego obecność staje się niemal namacalna. Początkowy entuzjazm tłumu ustępuje miejsca uczuciu niepokoju.

„Kwadratura koła”, reż. Karolina Specht

„Kwadratura koła”, fot. materiały producenta

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Kwadrat żyje wśród chaosu i zmian. Przy drugim zauważamy, że układy w których funkcjonuje, ciągle powtarzają się, wprowadzają rutynę, hipnotyzują nie pozwalając zrobić żadnego ruchu. Pewnego razu do schematu  wkrada się nowy element, który na chwilę pozwoli Kwadratowi nieco inaczej spojrzeć na rzeczywistość.  „Kwadratura koła” to, opowiadana za pomocą graficznych metafor, na wpół abstrakcyjna opowieść o pewnym niemożliwym uczuciu.

„Tango tęsknot”, reż. Marta Szymańska

„Tango tęsknot”, fot. materiały prasowe

Malarska opowieść o emocjach i niezwykłym napięciu drzemiącym w tangu – „smutnej myśli, którą się tańczy”. Bohaterowie, zatracając się w tańcu, odkrywają głęboko skrywane tęsknoty i melancholię, rozpaczliwie dążąc do zaspokojenia pragnień i ukojenia.

„Na zdrowie!”, reż. Paulina Ziółkowska

Słoneczny dzień. Ludzie czekają na przystanku autobusowym. Nagle ktoś kicha. I jeszcze ktoś. I jeszcze. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

Film został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie był pokazywany w sekcji Generation 14plus. Poprzedni film Pauliny Ziółkowskiej „O Matko!” był pokazywany w konkursie filmów studenckich w Annecy w ubiegłym roku.

„Ojezu”, reż. Betina Bożek

„Ojezu”, fot. materiały producenta

Film animowany „Ojezu” jest zarówno obrazem świata zauważonego, jak i wykreowanego przez autorkę. Rzeczywistość przedstawiona w filmie jest mocno naznaczona bezwładem, chaosem. Bohaterów animacji cechuje brak chęci do podejmowania jakichkolwiek działań, są bierni i obojętni, niezdolni do kreowania własnej rzeczywistości. Autorka przedstawia świat, który gubi swoje pierwotne kształty, traci swoją tożsamość. Wszystko to łączy tytułowe stęknięcie, czyli „o, Jezu”, będące zarówno grymasem, westchnieniem jak i cichym szeptem rozpaczy nad własną niemocą. 

„Rodzina Treflików” w konkursie telewizyjnym

Fot. materiały producenta

Odcinek „Na Tropie Skarbu” serialu animowanego dla dzieci „Rodzina Treflików” w reżyserii Marka Skrobeckiego, wyprodukowany przez Studio Trefl, zakwalifikował się do sekcji konkursowej filmów telewizyjnych. Serial jest jedyną polską produkcją w tegorocznym konkursie. Z 3026 wszystkich propozycji, zgłoszonych z 93 krajów, do konkursu dostały się 23 produkcje.

„Rodzina Treflików” to animacja dedykowana dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Fabuła zbudowana w oparciu o konwencję animowanego musicalu, opowiada o zabawnych sytuacjach codziennego życia. Błyskotliwy i dowcipny serial skierowany jest dla całej rodziny. Promuje jednocześnie takie wartości jak: tolerancja, szacunek, przyjaźń czy więzi rodzinne. Obecnie Studio Trefl pracuje nad kolejnym sezonem „Rodziny Treflików”, który ujrzy światło dzienne w 4 kwartale br.

W ubiegłym roku w konkursie filmów telewizyjnych w Annecy pokazano odcinek serialu „Przytul mnie”, wyprodukowany przez Animoon (producent Grzegorz Wacławek).  

„Jeszcze dzień życia”

Na festiwalu w Annecy zostanie również pokazany film „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Polskimi producentami filmu są Jarosław Sawko i Ole Wendorff-Østergaard z Platige Films. Po stronie hiszpańskiej producentami są Amaia Remírez i Raúl de la Fuente z Kanaki Films. Koproducentami filmu są: Walking the Dog (Belgia), Wüste Film (Niemcy), Animationsfabrik (Niemcy), Puppetworks (Węgry).

„Twój Vincent” nagrodzony w Annecy

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku na festiwalu w Annecy „Twój Vinent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zdobył nagrodę publiczności. Pokaz w Annecy był światową premierą filmu, który okazał się sukcesem artystycznym i komercyjnym polskiej kinematografii.

Festiwal Filmów Animowanych w Annecy odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2018 roku.

Więcej informacji: www.annecy.org.


15.03.2018