Polskie dokumenty nagrodzone na Bosifest w Serbii

Trzy polskie filmy dokumentalne zostały nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Osób Niepełnosprawnych w Belgradzie Bosifest 2017.

Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała Anastazja Dąbrowska za film „Daniel”. Jego bohaterem jest młody chłopak, który spędza wakacje na koloniach dla osób z zespołem Downa. Kamera podgląda rozmowy Daniela z kolegami. A chłopcy, jak to chłopcy – rozmawiają o dziewczynach. Absolutnie poważnie. Padają pytania o to: „Co daje taką bliskość?” lub „Jaki jest prawidłowy sposób, aby tę miłość wyrazić?”. „Daniel” został wyprodukowany na Wydziale Radia i Telewizji UŚ i był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Jury serbskiego festiwalu przyznało wyróżnienie specjalne polsko-rosyjskiej koprodukcji „In Another World” Anny Bedyńskiej. Bohaterką filmu jest mama dwójki nastoletnich dzieci, Kasia, której perfekcyjnie zorganizowany świat zakłóca wiadomość o chorobie jej jeszcze nienarodzonego dziecka. Reżyserka przez ponad 6 miesięcy dokumentowała życie bohaterki.

Wyróżnienie specjalne otrzymał też współfinansowany przez PISF, wielokrotnie nagradzany dokument Macieja Adamka „Dwa światy” będący portretem rodziny, w której rodzice są głuchoniemi, a ich córka Laura jest słysząca. To 12-letnia Laura jest przewodnikiem widza po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym, jak życie każdej rodziny.

Festiwal Bosifest odbywał się w dniach 10-12 października. Więcej informacji na stronie: www.bosifest.rs.

17.10.2017