Polskie filmy na 41. festiwalu w Clermont-Ferrand

Poznaliśmy tytuły filmów zakwalifikowanych do programu 41. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand.

Festiwal krótkich metraży z całego świata

Festiwal w Clermont Ferrand jest jednym z czołowych światowych festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe. Co roku odbywające się równolegle z festiwalem targi filmowe przyciągają wielu przedstawicieli branży filmowej z całego świata.

Polskie animacje w Clermont-Ferrand

W tym roku w konkursie międzynarodowym znalazły się dwa polskie krótkometrażowe filmy animowane „III” Marty Pajek i „Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej. Oba filmy były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

„III”

Producentem filmu „III” Marty Pajek jest warszawskie studio Animoon.

12-minutowa animacja Marty Pajek to sugestywna opowieść o relacji między dwójką kochanków. Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni i natychmiast zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, pod którym ona jest naga. Tak rozpoczyna się wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie i która z czasem staje się coraz bardziej brutalna. „III” to portret kobiety w wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą. Film jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”.

„Na zdrowie!”

„Na zdrowie!” autorstwa Pauliny Ziółkowskiej został wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi.  

Słoneczny dzień. Ludzie czekają na przystanku autobusowym. Nagle ktoś kicha. I jeszcze ktoś. I jeszcze. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

Polskie filmy dokumentalne w Clermont-Ferrand

W konkursie Lab pokazane zostaną filmy „Krzyżoki” Anny Gawlity i niemiecko-polski dokumentalny film eksperymentalny Magdaleny Jaroszewicz „Shooting Stars”. 

„Krzyżoki”

Producentem filmu „Krzyżoki” jest Kijora Film.

W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Jej ubodzy mieszkańcy wypożyczają na tę okoliczność stado koni by wyruszyć w wielogodzinny objazd pól wokół miejscowości. Podczas trzydziestopięciokilometrowej trasy wspólnie modlą się i śpiewają nabożne pieśni, a w czasie postojów odpoczywają, jedzą, piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się z uniesieniem religijnym. Sacrum i profanum.

Targi filmowe

Poza projekcjami konkursowymi najważniejszym punktem programu są targi filmowe. Polskie filmy, jak co roku, będą obecne na targach. Stoisko Polish Shorts, przygotowane przez Krakowską Fundację Filmową, będzie jednym z kilkudziesięciu stoisk narodowych prezentujących dorobek krótkometrażowy krajów z całego świata.

Polskie filmy w Clermont-Ferrand

Warto podkreślić, iż polskie filmy krótkometrażowe w ciągu ostatnich lat zdobywały w Clermont-Ferrand prestiżowe nagrody i wyróżnienia. W 2018 roku Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym otrzymał film „Drżenia” Dawida Bodzaka, a nagrodą dla najlepszego filmu dokumentalnego nagrodzono „Proch” Jakuba Radeja. W 2011 roku Grand Prix Konkursu Międzynarodowego 33. edycji festiwalu otrzymał film „Kawałek lata” Marty Minorowicz. Rok później „Opowieści z chłodni” otrzymały Specjalne Wyróżnienie Młodego Jury (Special Mention of Young Jury). Polski film został wówczas uznany za najlepszy z 77 filmów w Konkursie Międzynarodowym przez jury składające się z 5 młodych (18-26 lat) fanów krótkiego metrażu. W 2014 roku  krótkometrażowy debiut fabularny Kacpra Lisowskiego „Ojcze masz” otrzymał Prix Etudiant de la Jeunesse, czyli nagrodę jury studenckiego. W 2017 roku film krótkometrażowy „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej został ogłoszony najlepszą animacją w Konkursie Międzynarodowym.

Wśród filmów prezentowanych na tym jednym z najważniejszych festiwali krótkich metraży pokazywano takie polskie produkcje jak m.in. „Deer Boy” Katarzyny Gondek, „Dokument” Marcina Podolca, „Sexy Laundry” Izabeli Plucińskiej,  „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię” Justyny Mytnik, „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, „Hipopotamy” Piotra Dumały czy „Święto Zmarłych” Aleksandry Terpińskiej, „Jerry” Romana Przylipiaka. 

Festiwla odbędzie się w dniach 1-9 lutego 2019 roku.

Więcej o festiwalu: www.clermont-filmfest.org


10.12.2018