Polskie filmy dokumentalne z szansą na oscarową shortlistę

17 grudnia zostaną ogłoszone oscarowe shortlisty w kilku kategoriach. W tym roku poza „Zimną wojną” szansę na nominację do Oscara mają też polskie filmy dokumentalne.

Pięć polskich filmów dokumentalnych z szansą na nominacje

Jak informuje PolishDocs.pl „Aż pięć dokumentów w ciągu minionego roku wygrało festiwale umożliwiające ubieganie się o Oscara. Jeszcze w 2017 roku nagrodę kwalifikującą na Ji.hlava Documentary Film Festival w Czechach zdobył dokument «Opera o Polsce» Piotra Stasika oraz «Jak zostać papieżem?», które zwyciężyło na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Krakowski Festiwal Filmowy szansę na Nagrodę Akademii Filmowej otworzył przed dokumentem «Siostry» Michała Hytrosia, a zwycięstwo na Yamagata International Film Festival w Japonii oraz dystrybucja w USA pozwoliło ubiegać się o nominację filmowi «Komunia» Anny Zameckiej. Natomiast «Żalanasz – pusty brzeg» Marcina Sautera nagrodę kwalifikującą otrzymał na festiwalu Camerimage.”.

W poprzednich latach na skróconych listach znalazły się m.in. „Więzi” Zofii Kowalewskiej czy „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka. Z kolei nominacje do Oscara otrzymały w 2014 roku dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego oraz „Joanna” Anety Kopacz. W kategorii krótkometrażowego dokumentu nominację zdobyły w przeszłości także filmy „Dzieci z Leningradzkiego” Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego (2005) oraz „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego (2010).

Nominacje do Nagród Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 22 stycznia 2019 roku.


11.12.2018