Polskie filmy na 13. MFF w Rzymie

Polskie filmy w oficjalnej selekcji 

Nowy film Krzysztofa Zanussiego, „Eter”, miał swoją premierę na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W ubiegłym tygodniu został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan i 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym, na którym publiczność miała okazję spotkać się z reżyserem i odtwórcą głównej roli – Jackiem Poniedziałkiem. Film znalazł się również w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rzymie, który rozpoczyna się 18 października. Oprócz filmu Krzysztofa Zanussiego w Rzymie w oficjalnej selekcji znalazł się „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz. Oba filmy są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

„Who Will Write Our History” w ramach pokazów specjalnych

„Who Will Write Our History” to dokument fabularyzowany opowiadający historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego tajnej organizacji Oneg Szabat, która w latach 1940 – 1943 dokumentowała życie i śmierć Żydów w Getcie Warszawskim. Odnalezione po wojnie dzięki determinacji nielicznych ocalałych działaczy, Archiwum stanowi jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o Zagładzie Żydów oraz codziennych aspektach życia pod okupacją niemiecką.

Producentami filmu w reżyserii Roberty Grossman są Nancy Spielberg, Anna Różalska. W obsadzie znaleźli się m.in. Adrien Brody (v.o.), Joan Allen (v.o.), Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Za produkcję odpowiadają firmy Katahdin Productions, Match&Spark, ARTE/NDR, EC1 Łódź, Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Więcej informacji o filmie: www.whowillwriteourhistory.com.

Polskie projekty na MIA Market

Z kolei na MIA Market – międzynarodowych targach koprodukcyjnych zaprezentowane zostaną projekty „Delikatny balans terroru”, reż. Jagoda Szelc (market koprodukcyjny) i „Smak Pho”, reż. Mariko Bobrik. „Smak Pho” zostanie zaprezentowany w ramach nowej inicjatywy marketu – C EU SOON (prezentacja works in progress).

„Eter” w kinach od 30 listopada

Akcja „Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

W filmie znalazła się międzynarodowa obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk, Małgorzata Pritulak, Maria Riaboshapka. Za montaż odpowiada Milenia Fiedler, laureatka Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za film „Weiser” i gdyńskich Złotych Lwów („Weiser” i „Czas zdrady”).  Joanna Macha, scenografka filmu, to laureatka Orła i Złotych Lwów za „Wenecję”. Autorką kostiumów jest Katarzyna Lewińska, ubiegłoroczna laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za „Pokot” (jak również Złotych Lwów za „W ciemności”, „Sponsoring” i „Boisko bezdomnych”).

Więcej: www.romacinemafest.it.

Na podstawie informacji prasowej


16.10.2018