Polskie filmy na 30. Festiwalu Filmowym w Trieście

Podczas Festiwalu Filmowego w Trieście, który odbędzie się w dniach 18-25 stycznia swoją międzynarodową premierę będzie miał film „Mała zagłada” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Nie zabraknie także innych polskich filmów.

„Mała zagłada” premierowo

Film zostanie zaprezentowany w Konkursie Dokumentalnym Festiwalu w Trieście we Włoszech, prezentującego kino z Europy Wschodniej i Centralnej. Polska premiera filmu odbyła się w maju zeszłego roku w ramach Konkursu Polskiego 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film, łączący zdjęcia dokumentalne z animacją, oparty został na głośnej książce Anny Janko pt. „Mała zagłada”, nagrodzonej w 2016 roku m.in. Warszawską Nagrodą Literacką i Nagrodą Gryfia.

O świcie, 1 czerwca 1943 roku, ze wzgórz wokół wsi Sochy na Zamojszczyźnie zeszli Niemcy. Strzelali z karabinów maszynowych do uciekających ludzi, a w ich domy zapalającymi kulami. Gdy już znaleźli się na dole, dobijali mieszkańców i podpalali to, co zostało. Potem nadleciało dziewięć samolotów, które dokończyły dzieła. Teresa Ferenc miała wtedy 9 lat. Ona i jej młodsze rodzeństwo patrzyli na śmierć matki i ojca, na pożar wsi. 75 lat po tych wydarzeniach, matka, córka i wnuczka przekazują widzom tragiczną historię. Nagrania dokumentalne mieszają się w filmie „Mała zagłada” z animacją, tworząc pejzaż świata wewnętrznego.

Film porusza temat pamięci i okrucieństwa zadawanego nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Czy akceptując makabrę wojny, w spokojniejszych czasach powstrzymamy się od zadawania cierpienia zwierzętom, szczególnie, kiedy dzieje się to w ukryciu w rzeźniach?

Producentem „Małej zagłady” jest Eureka Studio, koproducentami są: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Letko. 

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy na festiwalu

Festiwal potrwa 8 dni i pokazane na nim zostaną również inne polskie filmy. Nie zabraknie zeszłorocznych premier, takich jak „Kler”, „Fuga” i „Eter”. Pokazany zostanie krótkometrażowy film Rafała Samusika „Pokój studentowi, tanio” oraz, będąca polską koprodukcją, „Okupacja 1968”. Wyświetlony zostanie nominoany do Oscara film dokumentalny Bartosza Konopki „Królik po berlińsku”, a także zrealizowany przez kilku polskich reżyserów film „Solidarność, solidarność” z 2005 roku.

Na podstawie informacji prasowej 


14.01.2019