Polskie filmy na 41. MFF w Toronto

Polskie filmy współfinansowane przez PISF zostaną pokazane podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

„Powidoki” w sekcji Masters 

Bogusław Linda w filmie „Powidoki”. Fot. Anna Włoch, Akson Studio

„Powidoki”, najnowszy film w reżyserii Andrzeja Wajdy, zostanie pokazany w prestiżowej sekcji Masters obok produkcji takich reżyserów jak m.in. Wim Wenders, Cristian Mungiu, Carlos Saura, Pedro Almodóvar, Kim Ki-Duk czy bracia Dardenne. Pokaz filmu na festiwalu w Toronto będzie jego światową premierą. 

Bohaterem filmu „Powidoki” jest Władysław Strzemiński, artysta , który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. To film o tym jak socjalistyczna władza zniszczyła charyzmatycznego, niepokornego człowieka. 

W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska i Fundacja Tumult. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

„Powidoki” wejdą na ekrany polskich kin 13 stycznia 2017 roku.

Nowe polskie produkcje w sekcji Contemporary World Cinema

W tym roku w ramach sekcji Contemporary World Cinema widzowie festiwalu w Toronto zobaczą nowy film Ryszarda Bugajskiego „Zaćma” oraz dwie koprodukcje z polskim udziałem: „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle  i „Clair Obscur” w reżyserii Yeşim Ustaoğlu. Lista filmów, które zakwalifikowały się do sekcji Contemporary World Cinema znajduje się na oficjalnej stronie festiwalu. 

„Zaćma”

Maria Mamona w filmie „Zaćma”. fot. Jacek Drygała

Film pokazuje mało znany epizod z życia stalinowskiej zbrodniarki – pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa, Julii Brystygierowej. Nazywano ją „Krwawą Luną”, gdyż w czasie przesłuchań pastwiła się nad aresztowanymi z niebywałym okrucieństwem. W początkach lat 60. pojawiła się w Laskach pod Warszawą, w Zakładzie dla Ociemniałych, gdzie bywał też często Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Jego uwięzienie w latach 1953-1956 nadzorowała właśnie Brystygierowa. W czasie trudnej, burzliwej rozmowy z Prymasem Brystygierowa odrzuca ideologię komunistyczną, prosi o odpuszczenie jej zbrodni, o pomoc w odnalezieniu Boga.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Ryszard Bugajski. Zdjęcia do filmu zrealizował Arkadiusz Tomiak. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Maria Mamona. Na ekranie partnerują jej m.in. Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos i Marek Kalita. 

Producentem filmu jest RB Film, a koproducentami Telewizja Polska, Society for Arts – Chicago, Studio Produkcyjne Orka, Mazowiecki Fundusz Filmowy, Narodowe Centrum Kultury, Kino Świat, TMT Diagnostyka. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. „Zaćma” wejdzie na ekrany polskich kin 14 października 2016. Pokaz filmu na festiwalu w Toronto będzie jego światową premierą. 

„Maria Skłodowska-Curie”

Karolina Gruszka w filmie „Maria Skłodowska-Curie”. Fot. Grzegorz Hartfiel

„Maria Skłodowska-Curie” to historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. A przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Karolina Gruszka. Na ekranie partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

Film jest polsko-niemiecko-francuską koprodukcją. Producentem filmu jest Pokromski Studio a koproducentami P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Film był współfinasowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Creative Europe, FFF Bayern, FFA (Niemcy) i CNC (Francja). Zdjęcia do filmu były realizowane w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie.

Reżyserką filmu jest Marie Noëlle. Autorami scenariusza filmu są Marie Noëlle i Andrea Stoll. Zdjęcia zrealizował Michał Englert. Autorem charakteryzacji jest Waldemar Pokromski.

Pokaz filmu na festiwalu w Toronto będzie jego światową premierą. Światowym dystrybutorem filmu jest Films Boutique. Na polskie ekrany „Marię Skłodowską-Curie” w lutym 2017 roku wprowadzi firma Kino Świat.

„Clair Obscur”

„Clair Obscur”. Fot. materiały prasowe

„Clair Obscur” to turecko-niemiecko-polsko-francuska koprodukcja w reżyserii Yeşim Ustaoğlu.

Film jest wstrząsającym dramatem psychologicznym o spotkaniu dwóch Turczynek pochodzących z różnych światów. Charyzmatyczna, żyjąca w pozornie udanym małżeństwie Chehnaz pracuje jako psychiatra w odległym nadmorskim miasteczku. Pod jej opiekę w stanie szoku trafia młodziutka Elmas, siłą wydana przez ojca za mąż za dalekiego krewnego. Chehnaz rozpoczyna trudną terapię, żeby dotrzeć do dziewczyny, która zostaje oskarżona o zabójstwo swojego męża i despotycznej teściowej, jednak nic nie pamięta z feralnej nocy. To spotkanie zmieni życie obu kobiet.

Reżyserką i autorką scenariusza jest Yeşim Ustaoğlu. Film zmontowała Agnieszka Glińska a muzykę stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Polskimi koproducentkami filmu są Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja (Aeroplan Film). Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pokaz na festiwalu w Toronto będzie jego światową premierą. 

„Romantik” w sekcji Short Cuts

„Romantik”. fot. materiały prasowe

„Romantik” Mateusza Rakowicza zakwalifikował się do sekcji Short Cuts. To krótka historia utrzymana w tragikomicznej tonacji o tym, że nie panujemy nad swoim losem, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że osiągnęliśmy pełnię szczęścia.

Czterdziestokilkuletni Stanisław zabiera swoją ukochaną Zosię w tajemniczą i romantyczną podróż. Pragnie jej się oświadczyć w mieście miłości. Nie spodziewa się, że najbliższa noc stanie się koszmarem jego życia, a drobiazgowo zaplanowana podróż okaże się daleka od wyobrażeń czy oczekiwań.

W rolę Stanisława wcielił się Robert Więckiewicz, z kolei Zosię zagrała Justyna Wasilewska. Autorem zdjęć do filmu, które zrealizowano jesienią 2015 roku w Paryżu, jest Jakub Czerwiński. Pokaz w na TIFF będzie pierwszą zagraniczną prezentacją produkcji, która powstała w ramach drugiej edycji projektu Studia Munka i L.e. G.R.E.C – „Warszawa-Paryż”. Film Mateusza Rakowicza może w Toronto ubiegać się o nagrodę Short Cuts Award dla najlepszego filmu sekcji.

„Romantik” w Polsce doceniło już jury 35. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, przyznając Jantara 2016 dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Rakowicza nagrodzono za talent narracyjny, poczucie humoru i lekkość w opowiadaniu historii. Film zakwalifikował się także do Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

O nagrodę sekcji Short Cuts będzie mógł się ubiegać także film Evy Michon „Small Fry”, którego jednym z producentów jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film. Powstały w koprodukcji z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi film opowiada o amerykańskiej nastolatce, która pragnąc zbudować więź ze swoim ojcem, odwiedza go w Polsce. W roli ojca występuje Robert Gonera.

Aleksandra Terpińska uczestniczą Talent Lab Toronto

Reżyserka Aleksandra Terpińska weźmie udział w warsztatach Talent Lab Toronto. Program jest skierowany do młodych twórców z całego świata, którzy w swoim dorobku mają maksymalnie dwa filmy fabularne. Talent Lab Toronto powstał jako miejsce dyskusji i wymiany zdań. Rozmowy koncentrują się na artystycznej stronie robienia filmów. Spotkania są okazją, aby udoskonalić swoje umiejętności wzorując się na twórczości światowej klasy filmowców oraz wzmocnić swoją świadomość i pewność siebie. W 2014 w Talent Lab Toronto wzięli udział Aneta Kopacz i Tomasz Wasilewski. 

41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbędzie się w dniach 8-18 września 2016.

Informacje o programie tegorocznej edycji są dostępne na oficjalnej stronie festiwalu.

Paulina Bez

05.09.2016